Justyna Kowalczyk na piątym miejscu zakończyła zmagania w Finale Pucharu Świata, który obejmował cztery ostatnie biegi w sezonie: sprint w Sztokholmie i trzy w Falun. Tym ostatnim startem był bieg pościgowy na 10 km stylem dowolnym, do którego polska biegaczka przystąpiła ze stratą sześciu sekund do liderki Marit Bjoergen. I choć obie zawodniczki dość szybko biegły razem, to jeszcze przed półmetkiem rywalizacji Norweżka wypracowała sobie przewagę nad Polką, która powiększała się z każdym kolejnym kilometrem. Justyna w drugiej części dystansu została także doścignięta przez Norweżki Weng, Johaug i Szwedkę Kallę. Zawodniczki, które znakomicie czują się w stylu dowolnym, biegły znakomicie i wyprzedziły polską biegaczkę. Ostatecznie Justyna Kowalczyk zameldowała się na mecie, jako piąta i takie miejsce zajęła także w cyklu Finału Pucharu Świata.


- To, że zajęłam piąte miejsce nie jest dla mnie niczym smutnym. Można powiedzieć, że potraktowałam ten start ulgowo, żeby nie było, że przed sezonem nie mówiłam poważne, że będę odpuszczać. W tym ostatnim biegu mocno bolały mnie piszczele, zapłaciłam też za ciężki bieg sobotni. Już w sobotę wieczorem za niego płaciłam, dlatego w niedzielę ze spokojem obserwowałam finisz. A mój nastrój zupełnie się nie popsuł, wprost przeciwnie po zakończeniu sezonu jest bardzo dobry
– mówiła na mecie Justyna Kowalczyk.


Po zakończeniu rywalizacji w Falun Justyna Kowalczyk odebrała nagrody dla wiceliderki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a także dla drugiej zawodniczki w biegach dystansowych. Zakończyła też sezon na czwartej pozycji w klasyfikacji sprinterskiej.


- Przyznaję, że kończę ten sezon bardziej optymistycznie nastawiona niż poprzedni. Udowodniłam w nim sobie, że ciągle mogę wygrywać, a to było dla mnie bardzo ważne. Mam więc entuzjastyczne nastawienie i nadzieję na przyszłość. W przyszłym sezonie chciałabym biegać szybko i skutecznie, mam więc nadzieję, że zaplanowana na najbliższe dni operacja kolana przebiegnie sprawnie – podkreśliła polska biegaczka.


Wyniki biegu na dochodzenie na 10 km:
1. Marit Bjoergen (Norwegia) 29.21,6
2. Heidi Weng (Norwegia) strata 46,1
3. Charlotte Kalla (Szwecja) 46,8
4. Therese Johaug (Norwegia) 46,8
5. Justyna Kowalczyk (Polska) 1.10,0
6. Kristin Stoermer Steira (Norwegia) 2.06,8

Klasyfikacja finału PŚ:
1. Marit Bjoergen (Norwegia) 1:09.50,1
2. Heidi Weng (Norwegia) strata 46,1
3. Charlotte Kalla (Szwecja) 46,8
4. Therese Johaug (Norwegia) 46,8
5. Justyna Kowalczyk (Polska) 1.10,0
6. Kristin Stoermer Steira (Norwegia) 2.06,8

Źródło : justyna-kowalczyk.pl