Narciarstwo biegoweSukcesy Justyny Kowalczyk sprawiły, że narciarstwo biegowe zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Ośrodki dysponujące odpowiednimi trasami notują stale wzrastający ruch, a sklepy ze sprzętem coraz większą sprzedaż. I choć biegówkom daleko wciąż do popularności, jaką cieszą się w naszym kraju narty zjazdowe, warto przyjrzeć się bliżej tej formie aktywnego spędzania czasu, gdyż gwarantuje ona mnóstwo pozytywnych emocji.

Wielu spośród amatorów narciarstwa zjazdowego pragnie spróbować swoich sił także na biegówkach. Mało kto jednak wie, od czego zacząć. Mimo bowiem wielu podobieństw i analogii, narciarstwo biegowe jest dyscypliną całkowicie odmienną, w związku z czym należy się jej uczyć praktycznie od zera – nawet jeśli ktoś posiada doskonałą technikę zjazdową.

Oczywiście zanim wyjdziemy na trasę, ważny jest odpowiedni dobór sprzętu. Od razu na wstępie musimy postawić sobie pytanie o rodzaj nart, których użyjemy za pierwszym razem. Zależy to od kilku czynników. Przede wszystkim ważna jest technika, którą mamy zamiar się poruszać. Naukę biegania na nartach powinno się rozpoczynać od techniki klasycznej, która – jak będziemy mieli okazję się przekonać – jest odruchowa i w związku z tym bardzo prosta do przyswojenia. Używa się do niej miękkich nart. W miarę upływu czasu, gdy będziemy stawiać takze pierwsze kroki łyżwą, warto pomyśleć o zakupie także twardszych nart.

Co do długości, to przyjmuje się zasadę, iż narty biegowe powinny być około 25 centymetrów dłuższe od naszego wzrostu. Bardzo ważna jest także masa narciarza. Osoby posiadające nadwagę powinny używać nieco dłuższych nart. Warto nadmienić również, że do techniki łyżwowej należy używać sprzętu krótszego o kilka centrymetrów.

Oczywiście bardzo ważne są także kijki. Podczas biegu jest to bowiem główny element napędzający. Odpowiednie kije powinny sięgać do naszych barków. Ważny jest także sposób ich trzymania oraz moment odbicia. Nie należy w żadnym wypadku wkładać maksimum siły w moment odpechnięcia się od śniegu. Jest to błąd bardzo często popełniany przez początkujących. Ważniejsze od siły w przypadku narciarstwa biegowego są płynność ruchu i wyczucie.

Podczas kilku pierwszych wypadów warto skorzystać z usług instruktora lub znajomej osoby, która posiada doświadczenie na biegówkach. Dostarczy nam to wielu cennych informacji na temat specyfiki tego sportu, co pozwoli w przyszłości samodzielnie szlifować swoją technikę.

foto: Szymon Nitka

{jcomments on}