HalfpipeSnowboarding to młoda, ale niezwykle szybko rozwijająca się dyscyplina. Świadczyć może o tym fakt, iż zaledwie po 30 latach od powstania znalazła się ona w programie igrzysk olimpijskich. W Polsce wciąż jednak niewiele osób rozumie tajniki tego sportu. Dlatego też przedstawiamy krótki wykaz najważniejszych konkurencji.

Slalom gigant równoległy

Jest to jedyna konkurencja snowboardowa wprost przypominająca narciarstwo. Po dwóch identycznych trasach zawodnicy ścigają się parami, starając się zmieścić w wyznaczonych bramkach i zanotować przy tym jak najlepszy czas. Wygrywa ten, który w dwóch przejazdach (raz po jednym, raz po drugim torze) – uzyska najlepszy czas. Wówczas przechodzi on do następnej rundy.

 

Halfpipe

Niezwykle widowiskowa konkurencja snowboardu rozgrywana na specjalnie przygotowanym do tego obiekcie. Stanowi go śnieżna rynna o długości  100-150 metrów i wysokości nawet do 6 metrów. Zawodnicy wyskakują ponad krawędź rynny i wykonują kombinacje obrotów,grabów i flipów oceniane przez pięciu sędziów. W 1998 zadebiutowała na Zimowych Igrzyskach olimpijskich w Nagano.

 

Boardercross

Jest najmłodsza snowboardowa dyscyplina olimpijska. Polega ona na zjeździe po specjalnie wyprofilowanej trasie, na której oprócz zakrętów znajdują się skocznie i inne przeszkody. Widowiskowości dodaje formuła rozgrywania zawodów. Sportowcy ruszają ze startu wspólnego czwórkami. Wygrywa pierwszy na dole. Jest to niezwykle kontaktowa konkurencja, w związku z czym często dochodzi do kontuzji w trakcie jej rozgrywania.

 

Big Air

Kolejna konkurencja freestylowa. Chodzi o wykonanie jak najefektowniejszej ewolucji na specjalnie skonstruowanej, bardzo dużej skoczni.Długość lotu często przekracza 25 metrów ,ale w przeciwieństwie do skoków narciarskich długość skoku nie ma znaczenia. Liczy się tylko akrobacja i poprawne lądowanie.

 

Slope style

To bardzo ciekawa dyscyplina snowboardowego freestylu. Zawodnicy zjeżdżają po specjalnie przygotowanej trasie, na której rozstawiane są przeszkody – zarówno skocznie, jak i poręcze oraz inne elementy typowe dla snowparków. Nie ma znaczenia czas przejazdu - oceniane jest ogólne wrażenie. Slope style ma wejść do programu Igrzysk olimpijskich od 2014 roku w Soczi.