Odmrożenia występują kiedy części ciała narażone są na ekstremalne niskie temperatury prze dłuższy okres czasu. Palce, podbródek, policzki, płatki uszu, nos narażone są na wyższe ryzyko odmrożenia, ponieważ często nie są chronione przez ubranie. Kiedy organizm jest narażony na zimno naczynia krwionośne zwężają się. Organizm zaczyna tracić ciepło, woda w komórkach zaczyna zamarzać i tworzyć kryształki. Mogą one spowodować pękanie komórek.



Odmrożenia występują w kilku etapach:

1. Lekkie - skóra jest sztywna i odrętwiała oraz nabiera białego koloru. Pod tkanką jet jeszcze ciepła i miękka. Etap ten nie jest jeszcze poważny i nie potrzebna jest interwencja lekarza. Wystarczy rozgrzać tą część ciała i okryć dodatkową odzieżą.

2. Powierzchowne - jest to kolejny etap po lekkim odmrożeniu. Występuje jeśli nic nie zrobimy w wcześniejszym etapie.
Skóra jest twarda, zmrożona w kolorze biało/niebieskim. Tkanka wewnętrzna jeszcze nie ucierpiała. Powierzchowne odmrożenia powodują powstawanie pęcherzy. Pomoc lekarza jest konieczna, aby zapobiec trwałym obrażeniom.

3. Głębokie - Jest to ostatni etap i wiążą się z nim wiele niebezpieczeństw dla zdrowia i życia człowieka. Tkanka wewnętrzna obumiera, skóra jest zamrożona i twarda. Nabiera wtedy koloru biało/niebieskiego. Głębokie odmrożenia potrzebują natychmiastowej interwencji lekarza. W skrajnych przypadka może prowadzić do uszkodzeń ciała, amputacji lub śmierci.

Leczenia odmrożeń :

- jak najszybciej przetransportować ofiarę do ogrzewanych pomieszczeń. Najlepiej od razu do szpitala.

- Nie rozpoczynaj rozgrzewania odmrożonych części ciała jeszcze w trudnym terenie. Rozgrzewanie i zamrażanie spowoduje poważne uszkodzenia tkanek.

- Rozgrzewaj się powoli. Najlepiej w ciepłej wodzie około 40 C. Pod żadnym pozorem nie pocieraj odmrożonej skóry.

- Nie stosuj do rozgrzania źródeł ognia lub koców.

- Po całkowitym rozmrożeniu możemy spodziewać się jeszcze dokuczliwych dolegliwości.


Najważniejszą kwestią jest zachowanie zdrowego rozsądku podczas zabawy na nartach.