Freestyle na snowboardzie czy nartach to nie tylko jazda po stoku. Miłośnicy mówią, iż jest to pewien rodzaj kultury, mody, stylu bycia.

Za nierozłączne elementy tych dyscyplin sportu uważane są także wszelkiego rodzaju ewolucje. Dlatego każdy fan freestylu prędzej czy później trafia do snowparku. Wtedy stopień trudności idzie zdecydowanie w górę. Warto przy tym pomyśleć o swoim bezpieczeństwie.

Snowboarding i narciarski freestyle same w sobie są dyscyplinami niebezpiecznymi.

Duże prędkości, strome stoki i ostre skręty wzmagają ryzyko wypadku. Gdy do tego dojdą raile, boxy czy skocznie, ryzyko to dodatkowo wzrasta. Przede wszystkim pamiętać należy, iż wjazd do snowparku odbywa się na naszą odpowiedzialność. Należy mieć tego świadomość. W środku parku znajdują się przeszkody i instalacje o różnym stopniu trudności. Raczej nie ma podziału snowparki łatwe i trudne.

Musimy pamiętać, że nawet wzdłuż banalnego stoku można zainstalować skomplikowane przeszkody. Nigdy nie sugerujmy się więc poziomem trudności trasy narciarskiej poprowadzonej równolegle do snowparku. Pamiętajmy również o tym, aby nie przeceniać swoich umiejętności. Płynne i bezpieczne poruszanie się po przeszkodach wymaga wprawy, a ta jest wynikiem długotrwałego treningu. Przy owym treningu winna być stosowana metoda stopniowania sobie trudności, nie zaś metoda prób i błędów.

Przed pierwszym ostrym przejazdem należy zjechać raz na próbę, bez wykonywania ewolucji. Należy w tym czasie dokładnie obejrzeć przeszkody, zapamiętać ich profil, ocenić stopień trudności i skonfrontować to z własnymi umiejętnościami.Należy pamiętać nie tylko o swoim bezpieczeństwie, ale także o bezpieczeństwie innych osób przebywających w snowparku.

Rozpoczynamy przejazd tylko wtedy, gdy tor jest pusty. Dokładnie rozplanowanej trasy w żadnym wypadku nie zmieniamy w czasie jazdy. Najbardziej przemyślana strategia i dobór przeszkód nie ochroni naszego zdrowia, jeśli nie będziemy posiadać ochraniaczy i kasku. Upadek z przeszkody zazwyczaj jest bolesny. Wywołuje także dalsze zagrożenie bezpieczeństwa naszego i innych, dlatego też pamiętać należy, aby po upadku usunąć się z toru jazdy tak szybko, jak to tylko możliwe. Należy również pamiętać o kasku i innych ochraniczach ciała, które zniwelują ryzyko kontuzji w czasie jazdy w snowparku. Przed wzjadem do snowparku należy zapoznać się z regulaminem, który obowiązuje na jego terenie.