Każdy, kto choć raz miał okazję jeździć w źle dopasowanych butach narciarskich, wie jak bardzo może być to uciążliwe i w gruncie rzeczy niebezpieczne. O tym bowiem, w jaki sposób narciarz porusza się po stoku, świadczą nie tylko jego umiejętności i jakość sprzętu, ale także w dużej mierze odpowiednie dopasowanie buta. Wpływa ono bowiem w sposób znaczący na swobodę manewrowania, a co za tym idzie - bezpieczeństwo na stoku.

W ostatnich latach mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją technologiczną, związaną z produkcją butów narciarskich. Takie wynalazki jak specjalna klamra do chodzenia czy wtryskowa wkładka wypełniająca sprawiają, że nieprzyjemne skojarzenia związane z poruszaniem się w butach narciarskich powoli przestają mieć rację bytu. Nawet jednak najbardziej nowoczesna technologia nie zapewni stuprocentowego komfortu jazdy, jeśli buty będą źle dopasowane do kształtu naszej stopy.

Prawie każdy narciarz zna potoczną zasadę mówiącą, że w bucie pięta nie powinna się ruszać, natomiast palce mają pozostać swobodne. Czasem jednak zbyt rygorystyczne przestrzeganie tej zasady może wywołać niepożądane skutki. Skorupa buta powinna bowiem dokładnie przylegać do stopy, uniemożliwiając jej poruszanie się w pozycji narciarskiej, jednakże nie może ona w żaden sposób uciskać stopy czy stawu skokowego. Może to bowiem ograniczyć naszą swobodę ruchu, a także powodować ból i w konsekwencji przyczynić się do powstania bardzo nieprzyjemnej opuchlizny.

Pamiętajmy także, że nie wolno kupować zbyt dużych butów. Jest to niestety bardzo często spotykana sytuacja, zwłaszcza gdy rodzice kupują obuwie narciarskie dla swoich dorastających pociech. Noga nigdy nie może mieć zbyt dużo miejsca. W przypadku jazdy na nartach nawet minimalna wolna przestrzeń w bucie może poważnie utrudnić prawidłowe manewrowanie.

Buty narciarskie zawsze należy mierzyć. Numeracja obuwia zwykłego zazwyczaj bowiem nie ma nic wspólnego z numeracją obuwia narciarskiego. Przy testowaniu rozmiaru buta należy go dobrze zapiąć. Jest to wymagane, gdyż specyfika tego typu sprzętu powoduje, że czasami niedopięcie jednej klamry tak ukształtuje skorupę buta, że przymierzający odniesie fałszywe wrażenie, iż but jest w dobrym rozmiarze, podczas gdy w rzeczywistości będzie dokładnie odwrotnie.

Dlatego uważajmy przy zakupie butów. Od tego zależy nasza wygoda i bezpieczeństwo.{jcomments on}