Wybór butów snowboardowych jest bardzo istotną sprawą. W końcu będziecie musicie spędzić w nich cały dzień. Muszą być wygodne, ciepłe i oczywiście nie przemakalne. To najistotniejsza część ekwipunku snowboardowego. Nie zaleca się oszczędzania na butach, lepiej wybrać trochę gorszą deskę lub wiązania.


Odpowiedni rozmiar i dopasowanie do stopy:

- nie należy kupować butów na "wyrost"

- po prawidłowym zasznurowaniu pięta nie powinna mieć swobody ruchu i nie może podczas przeniesienia ciężaru na palce odrywać się od podeszwy

- każdy buty po pewnym czasie się "rozbije"

- zwróć uwagę na wykonanie wkładki wewnętrznej czy na wzmocnienia w okolicy pięty, czy jest sznurowany, może posiada dodatkowy rzep. Od tego jak została wykonana wkładka wewnętrzna zależy jak długo but się nam "nie rozbije".


Twardość buta: zależy od dyscypliny snowboardu jaka zamierzamy uprawiać oraz od poziomu zaawansowania jazdy.
Przyjęto założenie, że im lepiej się jeździ tym bardziej twardych butów się potrzebuje. Zapewniają on większa kontrolę nad deską.

1.Początkujący przeznaczone są buty miękkie i średnio twarde buty.

2.Freestyle - w zależności od umiejętności i preferencji. W ty segmencie podobnie jak z deskami wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

3.Freeride - średnio twarde i twarde. Różne warunki śniegowe wymagają dobre kontroli i czucia deski. Twarde buty pomagają zwiększyć szybkość reakcji na zmianę obciążenia krawędzi.

4.Boardecross - w tej konkurencji potrzebne są najtwardsze buty. Z racji dużych szybkości, skoków, zakrętów potrzebna jest jak najlepsza kontrola deski.


Sposób zapinania:

1. Klasyczne sznurówki

2. Różnego rodzaju systemu BOA ( system linek lub żyłek dzięki, którym jednym ruchem wiążemy buta)