Narty jako dyscyplina sportu i forma rekreacji przeznaczone są dla różnych odbiorców. Dzięki temu często na tym samym stoku na dwóch deskach jeżdżą obok siebie profesjonaliści wysokiej klasy, a także totalni amatorzy. Również dzięki temu na stokach spotkać możemy najmłodszych. Pamiętajmy jednak, że to na nas – dorosłych – spoczywa obowiązek zapewnienia im komfortowych warunków do jazdy na nartach. Jednym z elementów jest tutaj dobór sprzętu.

W żadnym wypadku nie można bagatelizować tej bardzo ważnej sprawy. Wybór odpowiednich nart dla dziecka zadecyduje o komforcie i bezpieczeństwie naszej pociechy, a także znacząco wpłynie na szybkość nauki jazdy – zwłaszcza w początkowej fazie. W zależności od tego czy umożliwimy naszemu dziecku jazdę na dobrze dobranych nartach, czy nie – możemy wychować zapalonego narciarza lub raz na zawsze zniechęcić je do poruszania się na dwóch deskach.

Bardzo istotną sprawą jest długość narty. W przypadku słabo zorientowanych w temacie rodziców często pojawia się tu wiele wątpliwości. Dziecko rośnie szybko, dlatego ciężko znaleźć jakiś uniwersalny punkt, w odniesieniu do którego dobierana będzie długość nart. Jednakże należy koniecznie zastosować się do zasady „im krótsza narta, tym lepsza” - oczywiście w pewnych granicach. Dla początkujących małych narciarzy wybieramy sprzęt o długości do brody dziecka. Nigdy nie kupujemy nart na wyrost! Wiele osób myśli w perspektywie szybkiego wzrostu malucha i w ten sposób popełnia bardzo poważny błąd. Zbyt długie narty będą dla dziecka niebezpieczne i niewygodne.

Warto także zwrócić szczególną uwagę na regulację wiązań. Młode ciało naszego dziecka powinno się w każdej sytuacji znajdować pod szczególną ochroną – także na stoku. Wiązania powinny oczywiście być tak dobrane, aby wypinały się po każdym upadku, chroniąc naszą pociechę przed szczególnie groźnymi dla dzieci kontuzjami narciarskimi. Jednocześnie pamiętajmy jednak, iż zbyt luźne wiązania mogą samoczynnie wypinać się podczas jazdy, co nieuchronnie skończy się upadkiem. Ważne, aby regulację zostawić fachowcom.

Jeśli mamy możliwość wyboru materiału, z którego wykonane są narty, postawmy na materiał miękki i elastyczny. Dzieci nie posiadają w nogach tyle siły, ile dorośli i w związku z tym mogą mieć problemy z prowadzeniem bardzo sztywnych nart.

Warto poświęcić szczególną uwagę na dobór nart dla naszych dzieci. Pamiętajmy, że nie mają one możliwości samodzielnego doboru sprzętu i zdane są na nas. Ponosimy więc odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszych dzieci na stoku!