W sklepach z zabawkami możemy znaleźć również plastikowe narty dla dzieci zakładane na zwykłe buty. Trudno traktować je jako narty zjazdowe czy narty do nauki. Można je jednak potraktować jako zabawkę, która pozwoli dziecku oswoić się z prawdziwymi nartami.

Narty dla dziecka - jakie?

Narty dla małego dziecka w wieku 3-5 lat

Najmłodsze dzieci zaczynające swoją przygodę z narciarstwem mają zwykle od 3 do 5 lat. Narty dla dzieci w tej grupie wiekowej powinny przede wszystkim ułatwiać pierwsze “kroki” na stoku. Większość instruktorów narciarskich poleca więc narty stosunkowo krótkie i mocno wytaliowane. W zależności od wzrostu dziecka, narty dla 3, 4 i 5 latków, wybieramy zwykle z przedziału od 60 do 80 cm długości. Generalna zasada mówi, że narty dla małego dziecka powinny sięgać mniej więcej do pach. Powinny być więc o około 25 cm krótsze niż wzrost dziecka. Większość dzieci radzi sobie również z nieco dłuższymi nartami – sięgającymi barków czy szyi. Jednak manewry na takich nartach będą wymagały nieco więcej siły. Natomiast z drugiej strony nieco dłuższe narty mogą posłużyć dziecku nawet przez 3, 4 sezony. Z kolei mocne taliowanie nart pozwolą na łatwiejsze wchodzenie w zakręty. Takie narty są też w stanie zniwelować wiele błędów popełnianych przez początkujących, małych narciarzy. Nie bez znaczenia jest też design nart dla małych dzieci. Nie ma on oczywiście żadnego wpływu na technikę jazdy, jednak narty ozdobione ulubioną postacią z bajki mogą zachęcić dziecko do nauki.

Zakup nart dla małego dziecka jest o tyle prosty, że praktycznie wszystkie modele dla tej grupy wiekowej, zaprojektowane zostały jako narty dla początkujących. W końcu doświadczony narciarz w wieku 4 czy 5 lat to raczej rzadkość. Praktycznie każdy sklep ze sprzętem narciarskim oferuje szeroki wybór nart dla początkujących dzieci.

Narty zjazdowe dla dzieci w wieku 6-12 lat

Wybierając narty zjazdowe dla dzieci nieco starszych, powinniśmy kierować się przede wszystkim ich doświadczeniem na stoku. Jeżeli dziecko jeździ na nartach już od kilku lat, możemy nieco wydłużać narty. Przy zakupie czy wypożyczaniu nart sięgamy więc po modele do barków. A jeśli widzimy, że dziecko bez problemów radzi sobie z zakrętami i lubi szybką jazdę, możemy pokusić się nawet o zakup nart sięgających brody czy nosa. Oczywiście nadal wybieramy narty przeznaczone dla juniorów. Czyli narty miękkie, o lekkim, kompozytowym rdzeniu. Cięższe narty dla dorosłych mogą nadmiernie obciążać stawy dziecka.

Natomiast jeśli dziecko dopiero w tym wieku rozpoczyna naukę jazdy na nartach, to nadal sięgamy po krótsze i mocniej taliowane modele nart. Mogą to być więc narty o 20–30 cm niższe od dziecka. Dobre efekty w nauce mogą dawać narty zbliżone do slalomowych – krótkie i dosyć szerokie.

Jakie narty dla nastolatka?

W przypadku dzieci powyżej 12 roku życia długość i szerokość narty wybieramy już w bardzo podobny sposób jak w przypadku osoby dorosłej. Jedynym wyjątkiem jest rdzeń narty, i co za tym idzie jej ciężar. Aby nadmiernie nie obciążać koścca i stawów nastolatka, nadal wybieramy narty stosunkowo elastyczne i lekkie. Cięższe i sztywniejsze narty mogą w skrajnych wypadkach spowodować poważne kontuzje.

Jakie narty dla dziecka wybrać, to tylko jedno z pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć. Równie ważne są inne elementy narciarskiego wyposażenia. Wybierając buty narciarskie, rozmiary czy sztywność powinny być również dobrze dopasowane, tak aby nie hamować rozwoju narciarskich umiejętności. Jedną z kluczowych kwestii jest również bezpieczeństwo na stoku. Wiąże się to z zakupem odpowiedniego kasku narciarskiego i odzieży, a każdy z tych zakupów powinien być odpowiednio przemyślany.