altKilka przydatnych porad przed wyjazdem w góry na narty.

Oznaczenie tras. Przed rozpoczęciem szusowania po nieznanych terenach górskich zachęcam do zaopatrzenia się w mapkę rozdawaną przy większości wyciągów i w każdym centrum informacji turystycznej.

Stopień trudności tras narciarskich odzwierciedlają kolory. Najłatwiejsze są trasy niebieskie następnie czerwone i na końcu najtrudniejsze przeznaczone dla doświadczonych narciarzy czarne.

Strzałki oznaczają kierunek i przebieg zjazdu. Lizaki na trasach mają numer, który bez problemu odnajdziemy na mapkach ośrodka. Warto też zapamiętać dwa następne znaki: skrzyżowanie tras (dwie przekreślone linie tworzące literę X) oraz niebezpieczne zakręty (pojedyncze linie, z łukiem w określoną stronę. Pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć oznaczeń informujących o zagrożeniu lawinowym – żółto-czarne szachownice. Nie wolno wjeżdżając za dwie skrzyżowane żółto-czarne tyczki oraz ignorować czarnych tablic.

Dostosuj jazdę na nartach do swoich możliwości. Jeśli nie czujesz się pewnie – zmień stok na łatwiejszy. A jeżeli w ogóle stawiasz pierwsze kroki na nartach – skorzystaj z pomocy wyszkolonych instruktorów narciarstwa.

Zapoznaj się z pogodą panującą na stoku. Górska aura jest bardzo zmienna. Potrafi być różna na różnych trasach. Przy dolnych stacjach kolejek wyświetlane są informacje o śniegu, temperaturze i sile wiatru. Gdzieniegdzie są tez ekrany pokazujące obraz z kamery na szczycie.

Przestrzegaj Kodeks Narciarski. Warto zapoznać się z nim przed sezonem, tym bardziej jeśli nie wiemy czego dotyczy i o jakich zasadach mówi. Kodeks opracowany został parę lat temu. To zbiór przepisów nie usankcjonowanych prawem, ale jego przestrzeganie ma znaczny wpływ na bezpieczne narciarstwo. Należy pamiętać o obowiązku pomocy innym na stoku.