Początek roku 2019 zapowiada się fantastycznie dla fanów sportów zimowych. Warunki narciarskie ze względu na bardzo sprzyjającą aurę pogodową zapowiadają się doskonale. Tras wystarczy dla każdego, aby porządnie się wyszaleć. Trzeba tylko zaplanować gdzie chcemy pojechać, bo wybór jest coraz większy.

Narciarski styczeń 2019

Wraz z rozpoczęciem stycznia do Polski zawitała prawdziwa zima. Noworoczny start ze sportami śniegowymi wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Naładowanie się dobrą energią połączone z podziwianiem pięknej mroźnej scenerii gór i pagórków to wymarzony plan na spędzenie wspaniałego dnia. Osoby pracujące również nie powinny się martwić – dłuższe godziny otwarcia w zwykłe dni lub weekendy, a także uruchomienie coraz większej ilości stoków i tras daje o wiele więcej możliwości. Fani narciarstwa i snowboardu nie mogli mieć lepszych warunków. Warto jednak pamiętać, że na mróz trzeba być odpowiednio przygotowanym. Ciepłe ubranie połączone z profesjonalnym sprzętem oraz zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy sportem, a odpoczynkiem powinny zostać zachowane. Według aktualnych prognoz pogody białego puchu wystarczy jeszcze na długo.

Śniegu brakować nie będzie!

Jeśli chodzi o ilość śniegu to na dzień dzisiejszy jedną z najgrubszych pokryw może pochwalić się ośrodek ON-W Pilsko. Maksymalnie pokrywa wynosi tam nawet 150 centymetrów! Czynne są wyciągi: Kolej krzesełkowa Korbielów-Solisko, Kolej krzesełkowa BABA, Kolej krzesełkowa Korbielów Strugi – Szczawiny, Szczawiny – Hala Miziowa nr V i VI, Hala Miziowa – Pilsko nr VII.

W tyle nie pozostaje także Białka Tatrzańska. Ośrodek Kotelnica Białczańska otwarty w godzinach od 09:00 do 22:00 również pochwalić się może pokrywą śnieżną osiągającą w najgrubszych miejscach do 150 cm.

W Bukowinie Tatrzańskiej w ośrodku narciarskim Olczań-Ski stopień naśnieżenia jest równie dobry. Szerokie stoki i prawdziwie zimowe warunki narciarskie zachęcają. Otwarty jest od 09:00 – 20:00, a warunki narciarskie są bardzo dobre na każdej z tras.

Rusiń-Ski - również mieszczący się w Bukowinie Tatrzańskiej - zachęca biorąc pod uwagę przygotowanie odnośnie narciarstwa rodzinnego i stoków. Warto jest na bieżąco sprawdzać godziny otwarcia, ponieważ ulegają zmianie zależnie od dnia tygodnia, ale również pogody. Pokrywa śnieżna od 50 cm – 100 cm.

To tylko przykłady pokazujące jak bardzo sprzyjające warunki czekają na nas na polskich stokach. Opady śniegu przewidziane na kolejne dni jeszcze zmienią sytuacje w pozytywnym kierunku. Co jest pewne – obecnie narciarze nie mają na co narzekać.

Otwarte stoki

Jedyne czego potrzeba to chęci do działania, zapakowanie swoich nart i już można ruszać w podróż w rejony ulubionego stoku narciarskiego.

Dla osób nieposiadających swojego sprzętu nie ma żadnych przeciwskazań. Większość ośrodków narciarskich posiada zlokalizowane tuż przy stokach wypożyczalnie sprzętu, w których za niedużą opłatą można wypożyczyć sobie cały zestaw niezbędny do zjeżdżania. Warto również na bieżąco sprawdzać, które ośrodki są już otwarte. Ich liczba z dnia na dzień wzrasta, a informacje na ten temat są ciągle aktualizowane. Większość stoków i ośrodków narciarskich jest już w pełni przygotowana na przyjęcie miłośników aktywnego wypoczynku górskiego. Poniżej znajduje się tylko przykładowa lista działających już stoków narciarskich:

Jurgów Ski – Ośrodek ten znajdujący się blisko granicy ze Słowacją - już działa. Oferuje zróżnicowane trasy. Podziwianie pięknych tatrzańskich krajobrazów jest możliwe od 08:00 do 20:00.

Koziniec-Ski – W Czarnej Górze stok jest otwarty od 09:00 do 21:00. Działa także specjalna trasa z wyciągiem taśmowym, idealna dla osób zaczynających przygodę z narciarstwem. Obecnie minimalna pokrywa śnieżna to 40 cm, pracuje 8 tras.

Grapa-Ski – Mieszczące się także w Czarnej Górze, oferuje wszystko co potrzebne do dobrej zimowej zabawy. Maksymalna pokrywa śnieżna wynosi 80cm.

Nowa Osada – W Wiśle również wszystko jest gotowe. Stok jest stale naśnieżany, funkcjonują główne i boczne trasy. Stok działa od godziny 08:00 do 22:00.

Laskowa Ski – Stacja Laskowa Kamionna znajdująca się w pobliżu stolicy małopolski jest otwarta w godzinach 09:00-21:00. Aktualna pokrywa śniegu na dzień 8 stycznia to 50-100 cm. Oferuje trasy dla bardziej i mniej doświadczonych narciarzy.

Beskid – Pogoda na narty dopisuje również tutaj. Warunki bardzo dobre, a godziny otwarcia prezentują się następująco: od poniedziałku do piątku: 9:00-21:00. W weekendy ośrodek jest czynny od godziny 8:00.

Małe-Ciche – W Małym Cichym niedaleko Zakopanego warunki perfekcyjne, od 60 do 80 cm pokrywy śnieżnej gwarantuje udany wypad.

Jaworzyna-Krynicka – Warunki na stoku są dobre. Naśnieżenie w granicach 60cm–90 cm. Stok otwarty jest zazwyczaj 09:00 do zmroku w każdy dzień tygodnia. O ile godziny otwarcia się nie zmieniają, to godziny zamknięcia różnią się w zależności od konkretnej trasy.

Stacja narciarska Soszów w Wiśle – jedna z największych stacji narciarskich w Beskidach otwarta jest w godzinach 08:00–21:30. Czynne są trasy od numeru 1 do 5, w tym trasa niebieska numer 3.

Bezpieczne zimowe szaleństwo

Stoki gotowe są również na przyjęcie tych, którzy przygodę z zimowym szaleństwem dopiero zaczynają. Początkujący narciarze mogą nabyć dodatkowe umiejętności decydując się na indywidualne lub grupowe kursy. Wiele ośrodków oferuje różnego rodzaju kursy jazdy dla początkujących jak i zaawansowanych, więc z pewnością warto przejrzeć ich ofertę. W Zakopanem Centrum Szkoleń Narciarskich „Nosal” cieszy się niesłabnącą popularnością szkoleń wśród dzieci. Szkolenia mogą okazać się dobrym rozwiązaniem, wpływającym pozytywnie na bezpieczeństwo na stokach, które dla narciarzy, szczególnie tych przybywających z rodzinami jest najważniejsze. Oprócz tego warto pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku. Na stokach wraz z rozpoczęciem się sezonu liczba narciarzy szybko rośnie i znacznie łatwiej jest o wypadek. Należy uważać na siebie i innych, aby wszyscy wrócili cali, zdrowi i zadowoleni.