Każdy rodzaj nart dostępnych na rynku różni się zwrotnością i stabilnością na stoku. To z kolei przekłada się na charakter jazdy, jaki chcesz osiągnąć. Jednym z ważnych parametrów jest promień skrętu, który jest ściśle związany z kształtem desek. Dowiedz się, co to znaczy taliowanie nart i jaki ma to związek ze zwrotnością oraz skrętnością na śniegu.

Czym jest taliowanie nart?

Chcesz wybrać idealne narty dla siebie? Na rynku jest wiele modeli, od których bezpośrednio zależy charakter jazdy. Zanim jednak kupisz profesjonalny sprzęt dla siebie, warto wypróbować kilka modeli, np. wypożyczyć je w ośrodku narciarskim. Wtedy znacznie łatwiej jest zdecydować, w jakie narty zainwestować swoje pieniądze i czy będą one źródłem czerpania frajdy na stoku. 

Jednym z wyrażeń, na które możesz trafić podczas wyboru odpowiedniego sprzętu dla siebie, jest taliowanie. Ma to ścisły związek z kształtem desek, co ma z kolei wpływ na skuteczne, bezpieczne i komfortowe poruszanie się na stoku. Czym jest taliowanie nart w praktyce? To wyprofilowanie desek w taki sposób, że na środku są one nieco węższe niż na końcach. Dzięki temu podczas balansowania ciałem i wykonywania odpowiednich ruchów możesz wykonać skręty na śniegu. 

Aktualnie na rynku znajdziesz wyłącznie modele ane, niektóre bardziej, inne nieco mniej. Od tego zależy tzw. promień skrętu narty. Im większe wcięcie w konstrukcji desek, tym bardziej są one zwrotne. Przykładem są modele gigantowe, dłuższe i mniej taliowane. W ten sposób zachowują one lepszą stabilność podczas skrętów o dużym zasięgu i nie wyróżniają się dużą zwrotnością. 

Promień skrętu narty, czyli radius – co warto o tym wiedzieć?

Wiesz już, co to znaczy taliowanie nart, jednak jak wybrać odpowiedni model dla siebie? Podczas zakupu zwróć uwagę na radius, czyli parametr, który bezpośrednio wpływa na charakter konkretnego modelu i jego zwrotności na stoku. Określany jest on w metrach. 

Aby zrozumieć, co to znaczy taliowanie nart i promień skrętu, przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym rodzajom. Te modele, które mają krótki promień, są bardziej zwrotne. Można zatem rozpędzić się do dużej prędkości i z łatwością przechodzić ze skrętu w skręt. Szybko reagują na dynamiczne ruchy sportowca na stoku. Można zatem powiedzieć, że narty o krótkim promieniu skrętu przygotowane są do bardziej agresywnej jazdy przy mniejszej stabilności.

Co to znaczy taliowanie nart o dłuższym promieniu? Takie deski są znacznie bardziej stabilne, można je w łatwiejszy sposób kontrolować na stoku. Łatwo się rozpędzają, ale pokonują łuki o dużym zasięgu. Wymagają od sportowca dużej precyzji i zaangażowania. Aby wykonać bezpieczny zakręt, trzeba osiągnąć odpowiednią prędkość. 

Jeśli zrozumiesz, co to znaczy taliowanie nart, znacznie łatwiej wybierzesz odpowiedni model dla siebie. Oczywiście jest wiele innych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę. To m.in. długość i szerokość nart oraz rocker (profil boczny). Pod uwagę koniecznie trzeba wziąć swoje doświadczenie na stoku, a także wzrost i wagę.  

Nie zapomnij o serwisie narciarskim!

 

Warto zwrócić uwagę, że nowoczesne taliowane narty carvingowe wymagają regularnego serwisowania. Przyda się precyzyjne ostrzenie krawędzi, polerowanie, a także smarowanie. Warto oddać swój cenny sprzęt specjalistom, aby mieć pewność, że nie będzie on zniszczony. Poza tym tylko dobrze konserwowane narty będą w pełni wykorzystywać swój potencjał na stoku. Łatwiej przejść ze skrętu w skręt, a także lepiej się rozpędzić na śniegu. Zajrzyj do serwisu Ski Race Center i dowiedz się więcej o serwisowaniu sprzętu narciarskiego: https://skiracecenter.pl/info/serwis-narciarski-ski-race-center.