Chcemy przybliżyć wam odrobinę najważniejszych informacje dotyczące użytkowania bagażników dachowych (boxy) oraz łańcuchów śnieżnych.


1. Jak szybko można jeździć z bagażnikiem na dachu?

Generalnie, jak w każdej sytuacji na drodze – trzeba zachować zdrowy rozsądek. Wiele zależy oczywiście od ogólnych warunków drogowych. Sama prędkość nie jest tak niebezpieczna jak przeciążenia przy ruszaniu, hamowaniu i zakrętach. Dużym zagrożeniem mogą być także silne podmuchy bocznego wiatru. W Niemczech, kraju najmniej restrykcyjnym w kwestii ograniczeń prędkości, samochodom z ładunkami, autoboxami czy rowerami na dachu nie wolno przekraczać 130 km/h. Dlatego pamiętaj, że jazda z ładunkiem na dachu powinna być wolniejsza i bardziej płynna niż jazda bez załadowanego bagażnika.


2. Czy to prawda, że największy hałas towarzyszy jeździe z samym systemem nośnym?

Tak. Niestety jeździe z bagażnikiem na dachu, zwłaszcza przy większej prędkości towarzyszy nieprzyjemny hałas. Jego natężenie jest różne w zależności od samochodu, i bagażnika. Niemniej należy pamiętać o tym, że najgłośniejsza będzie jazda z samymi belkami, i że hałas zmniejsza się kiedy zamontujemy uchwyty rowerowe lub autobox. Dlatego, o ile nie wozisz na stałe uchwytów rowerowych lub autoboxa, dla komfortu jazdy i zużycia paliwa - najlepiej zdemontuj belki.


3. Jak prawidłowo załadować bagaż do autoboxa?

Ważne, aby ciężar bagażu czy sprzętu sportowego był rozłożony równomiernie,a najcięższe przedmioty umieszczać na środku. Zabezpiecz ładunek w boksie przy pomocy taśm, które znajdują się na wyposażeniu większości autoboxów. Pamiętaj, że pokrywa boxa musi się swobodnie zamykać. Zabezpiecz ładunki o ostrych krawędziach, tak, aby nie uszkodziły boxa ani innych ładunków. Oczywiście, nie zapomnij, że zarówno Twój autobox jak i dach samochodu ma ograniczoną nośność, której nie wolno przekroczyć. Cięższe rzeczy lepiej umieszczać w bagażniku auta – ładunek na dachu podnosi środek ciężkości auta, i zmienia zachowanie pojazdu.


4. Pamiętaj! Narty na dachu samochodu mają „jeździć” odwrotnie jak na stoku – czubkami do tyłu!


5. Mam bardzo wysokie wiązania, które uniemożliwiają mi przewóz nart w uchwycie. Jak mogę je przewozić?

Jeśli przestrzeń pomiędzy dachem auta a wiązaniami jest zbyt mała, należy podnieść uchwyt na belkach. Funkcję tą posiadają przede wszystkim aluminiowe uchwyty narciarskie, których wysokość można wyregulować. Jeżeli Twój uchwyt nie posiada tej funkcji i czeka Cię nowy wydatek, zastanów się nad zakupem autoboxa, w którym wysokie wiązania nie będą już problem, a przy okazji powiększysz swój samochód.

FAQ - INTERPACK