Przedstawiamy odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące używania łańcuchów śnieżnych.


1. Czy do doboru odpowiedniego łańcucha wystarczy podać rozmiar opony?

Podstawowym kryterium doboru właściwego rozmiaru łańcucha są wymiary opony, czyli jej szerokość, wysokość, czyli tzw. stopień obniżenia i rozmiar felgi. Jednak w wielu samochodach, przestrzeń pomiędzy oponą a nadkolem jest zbyt mała, dlatego w instrukcjach obsługi tych pojazdów znajduje się zalecenie o użyciu łańcuchów o mniejszych ogniwach, tj. 9 mm. W skrajnych przypadkach nawet takie łańcuchy mogą okazać się nieodpowiednie i użyć dodatkowego „pająka” opinającego łańcuch na kole. Dlatego ze względów bezpieczeństwa należy upewnić się czy producent auta, w ogóle dopuszcza użycie łańcuchów, i jeśli tak, to, o jakiej grubości ogniw.

2. Jak szybko można jeździć z łańcuchami?

Przede wszystkim należy pamiętać, że łańcuchów używamy tylko w ciężkich warunkach, w których przecież i tak trudno o szybką jazdę. Producenci łańcuchów podają za graniczną prędkość 50 km/h. Jeżeli możesz jechać szybciej…to znaczy, że nie potrzebujesz łańcuchów. Pamiętaj, aby nie używać łańcuchów na suchej powierzchni.

Pamiętaj, aby po każdym użyciu, umyć i wysuszyć łańcuchy śniegowe, dzięki czemu unikniesz przykrej niespodzianki przy ich kolejnym użyciu.

3. Mam samochód z napędem na cztery koła. Na którą oś powinienem założyć łańcuchy?

Generalnie łańcuchy zakładamy na koła osi z napędem. Jeżeli jednak samochód ma napęd ma cztery koła, to wystarczy założenie łańcuchów na jedną z osi, wskazaną przez producenta samochodu w instrukcji obsługi.

4. Co to znaczy, że łańcuch jest z samo-naciągiem?

Zakładanie łańcuchów na ogół przebiega w ciężkich warunkach. Zakładając na koło tradycyjny łańcuch, bez systemu szybkiego montażu, musimy go dociągnąć po przejechaniu bardzo krótkiego dystansu. Łańcuchy „nowej generacji” z tzw. samo-naciągiem takie jak T2 Magic lub Super Magic dociągają się same, dzięki czemu ich zakładanie jest łatwiejsze i trwa krócej.


FAQ Inter Pack