Wybranie się na stok wymaga odpowiedniego przygotowania. Narciarze powinni wyposażyć się nie tylko w dobre narty, ale także w dodatkowy ekwipunek, który zapewni im komfortową i bezpieczną jazdę na ośnieżonych zboczach gór. Jeśli pragniesz wybrać się w góry na narty, ale nie wiesz co należy założyć przed wyjściem na stok, warto przeczytać ten krótki poradnik. Przygotowaliśmy listę niezbędnych akcesoriów, które będą przydatne podczas jazdy na nartach.

Gogle narciarskie

Choć kompletowanie sprzętu narciarskiego zaczyna się od rzeczy o kluczowym znaczeniu, takich jak narty i wiązania, to jednak należy zwrócić uwagę na pozostałe akcesoria. Gogle na narty nie są zazwyczaj na liście priorytetów, jednak ich rola w górskich warunkach na stoku jest nie do przecenienia. 
 
Chronią nasze oczy przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Zapewniają przede wszystkim ochronę przed słońcem. Większa ilość światła to czynnik, który działa destrukcyjnie na wzrok, stąd też konieczność zastosowania filtrów. Dodatkowo gogle stanowią ochronę naszych oczu w czasie zjeżdżania z dużą prędkością, podczas której są one szczególnie narażone na działanie zimnego powietrza. Ochraniają także użytkownika przed śniegiem i drobinkami lodu czy nieoczekiwanymi przeszkodami terenowymi. Gogle zwiększają naszą widoczność, przez co możemy bezpiecznie zjeżdżać po szlaku. 
 
Nie ciężko zauważyć, że w ofertach sprzętu narciarskiego możemy spotkać gogle w różnej kolorystyce szkieł. Nie jest to wymysł designerów, którzy chcieli ułatwić dopasowanie gogli do reszty narciarskiego ekwipunku. Barwy zastosowane na szkłach definiują zdolność gogli do ochrony przed światłem. Można wyróżniać szkła z kategoriami:

  • S0 (szkła białe) – przepuszczają od 80 do 100% światła. Przeznaczone do jazdy nocnej.
  • S1 (szkła bursztynowe i złote) – przepuszczają od 43 do 80% światła. Odpowiednie do jazdy w pochmurny dzień lub gdy zapada zmrok.
  • S2 (szkła żółte i pomarańczowe) – przepuszczalność światła na poziomie 18-43 %. Sprawdzają się podczas jazdy w warunkach lekkiego zachmurzenia.
  • S3 (szkła brązowe, czerwone, niebieskie i szare) – przepuszczają od 8 do 18% światła, na słoneczne dni.
  • S4 (szkła czarne) – najwyższy poziom ochrony. Stosowane w turystyce lodowcowej.

Kurtka narciarska

Podczas górskich wypadów na narty polecane są kurtki softshell, zwłaszcza jeśli chodzi o niezbyt zaawansowaną jazdę w sprzyjających warunkach. Tkanina typu softshell jest cienka — zazwyczaj jest to dwuwarstwowa konstrukcja, składająca się z polaru oraz zewnętrznej powłoki poliestrowej lub wykonanej z poliestru i elastanu. Zewnętrzna tkanina softshell jest materiałem oddychającym oraz wykazuje działanie wodoodporne. Producenci często stosują dodatkowe membrany, które chronią odzież przed przemoknięciem.
 
Kurtka narciarska typu softshell  często wyposażona jest w dobrą izolację termiczną, choć z reguły nie nadaje się na bardzo niskie temperatury. W tym wypadku lepszym wyborem będą kurtki hardshell, które zapewniają więcej ciepła, ale bardziej ograniczają ruchy.
Spodnie narciarskie
 
Przy zakupie spodni narciarskich, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby nie przepuszczały wilgoci i śniegu. Dlatego tak istotną rolę pełni zastosowanie membrany. Jest ona wodoszczelną i oddychającą warstwą, która zostaje sprasowana z materiałem. Dodatkowo wykazuje działanie wodoszczelne i ma dużą przepuszczalność powietrza, dzięki czemu zapewnia komfortową jazdę. Możemy wybrać membranę mikroporowatą, która zapewnia bardzo dobrą wentylację i ochronę przed wilgocią w każdych warunkach pogodowych. Innym typem jest membrana hydrofilowa, która nie posiada porów, dzięki czemu jest w 100% wodoodporna. 
 
Membrana to tylko jedna z warstw spodni narciarskich. Razem z  warstwą wierzchnią, czyli materiałem i/lub podszewką tworzy tkaninę zwaną laminatem. Od jej jakości zależy to, czy spodnie narciarskie będą wytrzymałe i ciepłe. Do lepszych gatunkowo, wartych uwagi materiałów i laminatów produkowanych przez firmy z branży tekstylnej, należą: nylon, lycra, polartec, toraydelfly, entrat.
 
Warto również zwrócić uwagę na fakt, z czego wykonane są spodnie narciarskie, w szczególności na jakość szwów, zamków i klamer. Ważne jest, aby odzież posiadała odpowiednie mocowanie, rękaw przeciwśnieżny, rozporek z boku nogawki, wywietrzniki oraz regulację szerokości w pasie. 
Kombinezon narciarski
Dobrze wykonany kombinezon narciarski zapewnia wysoki komfort jazdy bez obaw o zimno czy przedostanie się wilgoci. Powinien być wykonany z termoizolacyjnego materiału, który jest odporny na przemoknięcie. Tkanina dodatkowo powinna być elastyczna, a krój dopasowany do sylwetki, lecz nie ograniczający ruchów. 
 
Należy pamiętać o tym, by kombinezon miał odpowiednią długość – najlepiej gdy sięga do kostek, zabezpieczając nogę przed zimnem. Rozmiar kombinezonu powinien być odpowiednio dopasowany do wzrostu i sylwetki narciarza. Ważną kwestią jest to, aby kombinezon narciarski odznaczał się odpowiednimi parametrami dotyczącymi wodoszczelności i oddychalności (minimum to 5000 g / m2 / 24h). Dobrze, gdy kombinezon jest wyposażony w ściągacze przy kostkach i nadgarstkach, odpinany kaptur oraz kilka funkcjonalnych kieszeni z laminowanymi zamkami.