Zima w białej szacie to marzenie miłośników szusowania. Dlatego warto już wcześniej zaplanować wyjazd na ferie zimowe tam, gdzie warunki śniegowe na pewno umożliwią swobodną jazdę – bez stresu, że po pierwszym dniu zacznie padać deszcz. Mimo że Turcja kojarzy się głównie z pięknymi plażami, to okazuje się również idealnym miejscem na narty. Szczególnie polecany jest najbardziej prestiżowy kurort Uludağ.Ferie zimowe na stoku

28 kilometrów tras o różnym stopniu trudności, 24 znakomicie przygotowane wyciągi krzesełkowe, orczykowe oraz gondolowe, a do tego 3-metrowa pokrywa śnieżna, słońce na niebie i lekki mróz – na takie warunki można liczyć w Uludağ. Nic zatem dziwnego, że ściągają tam amatorzy białego szaleństwa z całego świata, również ci ceniący sobie klimat imprez après-ski. Narty w Turcji okazują się zatem interesującą alternatywą dla wyjazdu na stoki włoskie, na których także z reguły od bieli śniegu odbijają się promienie słońca.

 

Na narty w tym regionie świata można polecieć z biurem podróży Itaka. W związku z tym, że Uludağ znajduje się niecałe 200 kilometrów od Stambułu, to w ramach wyjazdu zaplanowane jest zwiedzanie stolicy Turcji razem z przewodnikiem (link do oferty). Posmakowanie niepowtarzalnych klimatów Stambułu przed szaleństwem na stoku z pewnością jest dobrym pomysłem. Oczywiście cena wyjazdu obejmuje też skipass i przewóz sprzętu narciarskiego. W ogóle nie należy zaprzątać sobie głowy żadnymi detalami związanymi z podróżą, nocowaniem i jazdą na nartach, co wydaje się ważne szczególnie w czasach pandemicznych.5-miesięczny sezon narciarski

W Uludag nie trzeba się martwić o warunki narciarskie, ponieważ trasy zawsze są perfekcyjnie przygotowane dla narciarzy. Dla najbardziej wymagających jest trasa czarna, a dla początkujących amatorów nart i dzieci łagodniejsze trasy na szusowanie. Natomiast osoby, które stawiają pierwsze kroki na stoku mogą skorzystać z oferty szkoły narciarstwa. To nie wszystko, ponieważ 2 snowparki czekają na miłośników jazdy na desce. Masyw Uludag nadaje się nawet do uprawiania narciarstwa ekstremalnego – pozatrasowego, czyli off-piste, a ponadto do cross-country, ski touring i heliskiing.W tym kurorcie optymalne warunki na narty panują od końca grudnia do początku kwietnia, więc na ferie zimowe to idealny pomysł. Dominują piękne, szerokie trasy, a najdłuższa z nich ma aż 3 km. Poniżej 1800 m n.p.m. stoki są częściowo zalesione. Warto wspomnieć, że jeden z wyciągów dojeżdża aż na 2300 m n.p.m. Co ważne, raczej nie ma długich kolejek, więc można szaleć na nartach przez cały dzień, a w zasadzie od 8 do 17, kiedy są otwarte stoki.

Narty w Turcji to również komfortowe warunki


W kurorcie Uludağ jest w zasadzie wszystko pod ręką, ponieważ hotele all inclusive znajdują się bezpośrednio przy dolnej stacji wyciągów. Oznacza to, że nie trzeba nawet szukać żadnych knajpek, ale wystarczy zjechać do hotelu, aby się napić czy coś zjeść. Warto podkreślić, że każdy hotel ma dla swoich gości wypożyczalnię i serwis nart.Nie zawiodą się nawet miłośnicy nocnego życia czy zakupów w luksusowych butikach. Region ten słynie też z wybornej jagnięciny oraz różnego typu kebabów.