Obóz narciarski to wspaniała okazja do jazdy na nartach w luksusowych warunkach, do wypoczynku i poznawania walorów wysokich gór. Zorganizowany wyjazd rodzinny na narty pozwala wszystkim członkom rodziny na zabawę i relaks pod okiem doświadczonych instruktorów, w wysokiej jakości hotelach, bez stresu i potrzeby ciągłego planowania i organizowania czasu pociechom. Rodzinne ferie mogą być przyjemne dla rodziców i dzieci w każdym wieku.

Czym charakteryzuje się obóz narciarski?

Obóz narciarski to nic innego, jak zorganizowany przez biuro podróży wyjazd, który ukierunkowany jest na naukę jazdy na nartach. To znakomita forma zwiedzania i wypoczynku dla całych rodzin, ale w szczególności dla dzieci, które podczas obozu objęte są opieką animatorów, doświadczonych opiekunów oraz trenerów, którzy na stoku uczą ich prawidłowego poruszania się na nartach. Liczba godzin spędzonych na treningu narciarskim zależy od oferty touroperatora i od wieku uczestników, ale dla dzieciaków w wieku 5-12 lat 3 godziny nauki jazdy to optymalny trening, który nie męczy, a wyraźnie zwiększa umiejętności. Dzieci podczas wyjazdu uczą się nie tylko jazdy na nartach, ale także poznają tajniki bezpiecznego poruszania się w górach, na szlakach, stawiają pierwsze kroki w narciarskich butach albo szlifują swoje dotychczasowe zdolności.

Alpy czy polskie góry-gdzie warto wyjechać na obóz?

Jeździć na nartach można nie tylko w krajach Europy, ale także w Polsce, nawet w Warszawie. Pierwsze szlify można zdobywać na sztucznych stokach, między innymi na Górce Szczęśliwickiej. Można także zdecydować się na wyjazd w polskie góry. Szczególnie w Tatrach i Karkonoszach organizowane są obozy narciarskie dla dzieci. Jednak pogoda w polskich górach od kilku lat potrafi być wyjątkowo kapryśna, a infrastruktura stoków nie zawsze pozwala na uprawianie sportów zimowych. Jeśli obóz nie uwzględnia innych atrakcji dla dzieci, a rodzicom zależy przede wszystkim na tym, by pociechy jak najwięcej czasu spędzały na nartach, niepewna pogoda i zmienna pokrywa śnieżna mogą bardzo te plany pokrzyżować.

Warto więc rozważyć wyjazd w najwyższe, ale jednocześnie najpiękniejsze europejskie góry, czyli w Alpy. Te położone są na terytorium kilku państw: Francji, Szwajcarii, Liechtensteinu, Niemiec, Włoch, Słowenii i Austrii. Na uwagę w szczególności zasługuje ten ostatni kraj. Austrię od Warszawy dzieli zaledwie 11-12h jazdy samochodem, a kraj ten wyróżnia się pięknymi widokami, czystym powietrzem i znakomicie przygotowanymi trasami zjazdowymi. Na lodowcach w Austrii śnieg leży przez cały rok, a w największych ośrodkach narciarskich sezon trwa od listopada do kwietnia i pogoda jest gwarantowana. Ponadto Alpy są poprzecinane tunelami, mostami, autostradami, szlakami kolejowymi, dlatego pomimo wysokich gór są dostępne i łatwo się po nich poruszać.

Co warto ze sobą zabrać?

Jadąc z dziećmi na ferie zimowe lub wysyłając je na obóz narciarski, zawsze przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę niskie temperatury, które panują w wysokich górach. W walizkach znaleźć się muszą nie tylko kombinezony, czapki, rękawiczki i szaliki, ale także ciepłochronna, oddychająca bielizna. Niezbędne będą także grube, ale zapewniające cyrkulację powietrza skarpety narciarskie. Jednak obóz w górach nie oznacza tylko jeżdżenia na nartach. W hotelach i ośrodkach panuje ciepło, dlatego lżejsze ubrania i piżama do spania są niezbędne. Poza butami narciarskimi przydadzą się też ciepłe śniegowce. Pamiętać należy o tym, że w Alpach świeci słońce, które szybko opala. Krem na zimę chroniący przed mrozem i wiatrem powinien mieć także wysoki filtr UVA i UVB, by zapobiegać poparzeniom słonecznym.


Do jazdy na nartach niezbędny jest oczywiście sprzęt narciarski. Warto więc zabrać ze sobą dopasowane buty, narty, koniecznie kask i gogle. Jeśli jednak wyjeżdżamy na obóz narciarski pierwszy raz, możemy nastawić się na to, że skorzystamy z wypożyczalni. Tych nie brakuje w żadnym ośrodku narciarskim.

Ferie rodzinne na obozie narciarskim

Dzieci mogą spędzać zimowe ferie na wiele sposobów. Niektóre przez dwa tygodnie siedzą w domu, inne korzystają z oferty półkolonii, jeszcze inne wysyłane są przez rodziców na obozy. Sami rodzice często jednak pragną spędzić ferie razem z dziećmi, a obóz narciarski dla rodzin jest ku temu znakomitą okazją. Wspólny wyjazd zimą, nie tylko latem, jest możliwością do wspólnego wypoczynku, cieszenia się swoim towarzystwem i bezstresowym spędzaniem czasu. Każdy rodzic przyzna, że urlop w domu bywa nużący i wiąże się z wypełnianiem wielu rodzicielskich obowiązków. Ten poza domem i zorganizowany przez biuro podróży ma kompletnie inną jakość.

Nauczysz się nie tylko jazdy na nartach

Wydawać by się mogło, że obóz narciarski to przede wszystkim okazja do szusowania po stoku. Oczywiście tak jest, bo w narciarskich butach można spędzać całe dnie, zwłaszcza w Alpach, gdzie mróz, śnieg i słońce świetnie ze sobą współgrają, a skipassy i wyciągi zachwycą osoby początkujące, jak i bardzo doświadczone w jeździe na nartach. Jednak wspólne szusowanie, spożywanie posiłków w lokalnych knajpkach, zwiedzanie małych alpejskich miasteczek czy relaksowanie się w SPA to dodatkowe atrakcje, z których korzysta każdy turysta.

Dorośli mogą poznać inne rodziny z dziećmi i zawrzeć przyjaźnie na całe życie, dzieci w grupie rówieśników świetnie się rozwijają i dobrze bawią, pozwalając rodzicom na chwilę wytchnienia. Czas podczas ferii zimowych w Alpach można więc równo podzielić na zajęcia z dziećmi i bez nich, by każdy z wyjazdu wrócił z fantastycznymi wspomnieniami.

Sztorm Grupa - najlepsze wyjazdy narciarskie

Sztorm Grupa, oferując wyjazdy na narty w Alpy, nie zapomniała o rodzinach z dziećmi. (Tutaj możesz zobaczyć ofertę obozów narciarskich sztormgrupa.pl/index.php/oferta-zimowa/sztorm-days-kaprun/).Te chętnie spędzają zimowe ferie razem, zwłaszcza jeśli dzieci dopiero uczą się jazdy na nartach i nie miały okazji do wyjazdów samodzielnych. Urlop w Alpach z dzieckiem to perfekcyjnie zorganizowany tydzień, podczas którego można nauczyć się jazdy na nartach, oddać dzieci w ręce doświadczonych instruktorów i animatorów, cieszyć się życiem rodzinnym, jak i chwilami ciszy z partnerem. Idealny balans, znakomitą pogodę zimową i austriacki perfekcjonizm w przygotowaniu tras zjazdowych odnaleźć można na wyjazdach zimowych do Austrii. Ferie za pasem, dlatego już warto zarezerwować miejsca na rodzinny wyjazd do Kaprun, Zell am See i na lodowiec Kitzsteinhorn, gdzie czeka ponad 138 km tras narciarskich!