Po podjęciu decyzji o wyborze rodzaju nart trzeba także przemyśleć sprawę ich długości. Jest to bardzo ważne, gdyż ma zasadniczy wpływ na osiągane wyniki. Poza tym, narty o niedopasowanej długości mogą znacznie zmniejszyć komfort podczas jazdy. Długość nart konkretnego narciarza będzie się zmieniać w miarę upływu czasu i wzrostu umiejętności – od krótkich do coraz dłuższych lub zaczynając od nart o długości do Twojego nosa, na nartach Twojego wzrostu kończąc. W tym poradniku przyjrzymy się różnym aspektom, tak aby pozwolić na łatwiejsze znalezienie odpowiedniej długości nart.

Na początku musisz się zastanowić do jakiej dyscypliny narciarskiej będziesz potrzebować sprzętu. Trzeba również ocenić poziom swoich umiejętności, a także poznać swoją dokładną wagę. Te czynniki są świetnymi wskaźnikami przy poszukiwaniu odpowiedniej dla Ciebie długości nart. Oczywiście ich wielkość mierzona jest zazwyczaj w centymetrach. Typowe narty przeważnie różnią się długością o 5 cm – od około 175 do 210 cm, a najczęściej spotykane mają 160, 180 lub 190 cm. Narty carvingowe są krótsze o około 20 cm od tradycyjnych. Pewną wytyczną powinien być fakt, że przy mierzeniu ich czubek powinien znajdować się pomiędzy nosem a czołem

Twoja waga również może być pomocna przy dobieraniu nart. Producenci tworzą różne narty dla osób z różną wagą. W tym przypadku warto posłuchać się sprzedawcy lub osoby zajmującej się serwisem. Jednakowoż ich odpowiednia długość może być ustalona w oparciu o tzw. „czucie”. Dotyczy to nart, które nie są ani za długie, ani za krótkie. Wybierz te, w których czujesz się najlepiej.

Jeśli potrzebujesz nart, które pozwolą Ci łatwiej i efektowniej skręcać, wybierz krótsze. Są one lekkie i bardziej stabilne. W przypadku jazdy w różnych warunkach, wybierz narty dłuższe. Sprawdzają się one w przypadku ostrej i agresywnej jazdy przy dużych prędkościach w górskich warunkach.

Pamiętaj, że w celu określenia właściwej długości nart, pod uwagę należy wziąć Twoje umiejętności, wagę oraz dyscyplinę jaką będziesz uprawiać. W ostatnim czasie coraz więcej nart zalewa nasz rynek i dlatego naprawdę warto zastanowić się przez chwilę nad doborem sprzętu odpowiedniej długości, tak aby z satysfakcją i bez problemów udać się na stok, a tam dobrze bawić się na nartach.