Zima to pora roku, która zdecydowanie nie sprzyja uprawianiu aktywności fizycznej. Chyba że jesteś miłośnikiem sportów zimowych takich jak narciarstwo. Chłodne, zimowe wieczory znacznie jak najbardziej sprzyjają wylegiwaniu się pod kocem w towarzystwie pysznych przekąsek, a także ulubionej książki lub serialu. Jednak taka postawa może spowodować, że po kilku tygodniach zauważysz kilka dodatkowych kilogramów na wadze. W związku z tym warto zapewnić sobie dawkę ruchu także, gdy pogoda za oknem nie jest zachęcająca. Sprawdź, jak zadbać o formę zimą!

Aktywność fizyczna zimą – korzyści z regularnych treningów

Aktywność fizyczna ma niezwykle pozytywny wpływ na cały Twój organizm. Regularne treningi zapobiegają wielu chorobom cywilizacyjnym i wspomagają zdrowie psychiczne. Zdecydowanie warto dbać o swoje zdrowie i samopoczucie każdego dnia – dobrze zbilansowana dieta w połączeniu z ią fizyczną to najlepszy sposób! Podstawowe korzyści wynikające z regularnych treningów to między innymi:

 • znaczna poprawa samopoczucia,
 • wzrost energii do działania,
 • poprawa kondycji i sprawności,
 • możliwość kształtowania sylwetki w zależności od celu,
 • redukcja stresu i napięcia,
 • poprawa koncentracji,
 • poprawa jakości skóry,
 • redukcja cellulitu,
 • lepsze dotlenienie organizmu,
 • wsparcie pracy układu sercowo-naczyniowego,
 • zapobieganie między innymi insulinooporności, cukrzycy, otyłości.

Nie da się zaprzeczyć, że aktywność fizyczna niesie wiele korzyści dla zdrowia i świetnie wpływa na samopoczucie, a także pomaga zaakceptować swoje ciało. Niezależnie od tego, czy wybierzesz jazdę na rowerze, pływanie, taniec czy trening siłowy – zauważysz ogromne zmiany!

Jak utrzymać motywację do ćwiczeń zimą?

Motywacja jest bardzo często czynnikiem, który wpływa na osiągnięcie celu. Jednak musisz pamiętać, że motywacja jest ulotna – szybko przychodzi i jeszcze szybciej znika. Jeśli chcesz realizować założone wcześniej cele i regularnie ćwiczyć, musisz wykazać się determinacją i konsekwencją. Wybierz określony cel i ułóż plan działania, a następnie zdecyduj, że każdego dnia będziesz podejmować kroki, które przybliżą Cię do jego osiągnięcia.

Nie licz na motywację – postaraj się wypracować nawyk. Zrobisz to wyłącznie przez konsekwentne działanie. Realizuj założony wcześniej plan nawet wtedy, gdy nie będziesz miał na to ochoty. Twoim celem może być na przykład poprawa kondycji. Założyłeś, że będziesz biegał rano przed pracą trzy razy w tygodniu. Jak osiągnąć ten cel? Przygotuj ubrania i niezbędne akcesoria do treningu wieczorem, a rano nie szukaj wymówek i staraj się nie myśleć o tym, co musisz zrobić – po prostu to zrób. Zawsze znajdą się czynniki, które usprawiedliwią niewykonanie treningu, ale w ten sposób nie osiągniesz celu.

Aktywność na świeżym powietrzu – jak ćwiczyć zimą?

Zima nie sprzyja uprawianiu aktywności fizycznej, chyba że mówimy o sportach zimowych – taka forma aktywności również może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Jak ćwiczyć zimną? Wszystko zależy od tego, jaka forma aktywności fizycznej sprawia Ci przyjemność. To właśnie ten aspekt powinien być dla Ciebie kluczowy – jeśli zdecydujesz się na formę aktywności, której nie lubisz, z pewnością znacznie trudniej będzie Ci regularnie ćwiczyć.

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to świetny pomysł, ale zimą wybór jest nieco ograniczony. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie, sprawność i samopoczucie, zimą możesz wybrać się na przykład na narty, lub pójść z przyjaciółmi na łyżwy. Treningi w tej formie nie tylko będą dodatkową dawką ruchu, ale także pomogą Ci się rozluźnić – dobra zabawa gwarantowana! Poza tym dłuży spacer zimą również ma swój urok. Niektórzy nawet decydują się na bieganie w terenie zimą. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio przygotować się do takich ćwiczeń – ważne jest dopasowane do pogody ubranie i przede wszystkim wykonanie rozgrzewki.

Trening na siłowni – rozwiązanie na każdą porę roku!

Jeśli pogoda za oknem w zimę nie motywuje Cię do ćwiczeń na świeżym powietrzu, możesz po prostu wybrać się na siłownię. To miejsce, w którym możesz wykonywać trening przez cały rok, niezależnie od tego, jaka jest pogoda. Trening siłowy, bieganie na bieżni, jazda na rowerze stacjonarnym, a nawet zajęcia grupowe – możliwość jest wiele. Siłownia Calypso to świetne miejsce, w którym od razu poczujesz się komfortowo i pewnie. Znajdziesz tam niezbędny sprzęt do ćwiczeń. Możesz także skorzystać z pomocy wykwalifikowanych trenerów personalnych.

Grupowe zajęcia fitness – ćwiczenia i dobra zabawa!

Świetną formą aktywności fizycznej zimą mogą być grupowe zajęcia fitness. Ćwicząc w grupie pod okiem doświadczonego instruktora, nie tylko zadbasz o swoje zdrowie i ciało, ale przede wszystkim będziesz się świetnie bawić. Zajęcia fitness to także idealna okazja, aby poznać nowe osoby podzielające Twoją sportową pasję.

Znalezienie miejsca na aktywność fizyczną w swoim codziennym planie jest niezwykle ważne, także zimą. Niezależnie od pory roku, możesz wybrać się na siłownię i tam wykonać trening. Świetną formą ruchu są również grupowe zajęcia fitness. Natomiast jeśli jesteś miłośnikiem sportów zimowych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby świetnie się bawić podczas jazdy na nartach lub łyżwach. Możesz także po prostu wybrać się na spacer i podziwiać uroki zimy!