alt

Jeszcze całkiem niedawno na stokach można było zaobserwować bodajże wszystkie kolory świata. Chodziło tutaj oczywiście o okrycie wierzchnie narciarzy. Był to okres, kiedy moda wydawała się być znacznie ważniejszym czynnikiem od funkcjonalności. Ten czas na pewno mamy już za sobą, aczkolwiek obserwując np. kurtki, w jakich poruszają się narciarze, wciąż widać w tym wszystkim wiele elementów „pokazu mody”.

Pojawia się więc pytanie, jak połączyć funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem w przypadku wyboru kurtki narciarskiej? O ile odnośnie mody, każdy z nas posiada własny, zależny od płci, wieku i innych czynników, gust, o tyle, ażeby wybrać dobrą kurtkę od strony funkcjonalności, trzeba posiadać pewną wiedzę.

Po pierwsze, w sklepie z akcesoriami narciarskimi należy zapytać czy kupowana przez nas kurtka wykonana jest z wodoodpornego i oddychającego materiału. Dobrym wyborem jest tutaj odzież z membraną typu „Gore-tex”. Jak to właściwie działa? Otóż ten bardzo popularny ostatnio element nie przepuszcza z zewnątrz wody i wiatru, dzięki czemu nawet w czasie ulewy, śnieżycy czy po wywrotce, ciało narciarza jest nadal suche. Gore-tex przepuszcza za to pot od wewnątrz, uwalniając nas od przykrych konsekwencji (głównie zapachowych) intensywnego wysiłku fizycznego.

Warto również przy zakupie kurtki zwrócić uwagę na rodzaj szwów, którymi połączony jest materiał. Najważniejsze miejsca to kaptur i ramiona. Tam szwy powinny być podklejane, co gwarantuje pełną nieprzemakalność kurtki.

Przyjrzyjmy się także różnego rodzaju udogodnieniom. Są to rzeczy, na które rzadko zwraca się uwagę na zakupach, a które to w praktyce użytkowania kurtki mogą okazać się bardzo przydatne. Dobra kurtka powinna mieć dodatkowe zapięcie na wysokości bioder, wywietrzniki pod pachami i specjalną kieszonkę w rękawie na karnet, dzięki czemu nie będzie konieczności wyjmowania go po każdym zjeździe.