Od zielonego, niebieskiego, zółtego, czarnego i srebrnego - istnieje mnóstwo kolorów szyb do gogli. Nie które dobrze sprawdzają się przy "płaskim" świetle natomiast inne doskonale spiszą się przy bezchmurnym niebie i pełnym słońcu. Jeśli nie jesteś pewien jakie wybrać od czego zacząć, to dobrze trafiłeś! Przedstawiamy krótki przewodnik opisujący zastosowanie konkretnej szybki do warunków atmosferycznych:

Bezbarwne przezroczyste - stosowane są przy bardzo słabych warunkach atmosferycznych oraz podczas nocnej jazdy. Barwa szybki nie ma
wpływu na odcień kolorów lub głębie widzenia. Ich zadanie to ochrona oczu przed mechanicznymi uderzeniami oraz przed promieniowaniem UV.


Różowe - Idealnie spisują się przy słabym oświetleniu w średniej częstotliwości. Równie dobrze posłużą nam w częściowo pochmurne dni. Są też dobrym wyborem do jazdy o zmroku lub świcie. Należy pamiętać aby nie stosować ich w słoneczne dni ponieważ nie wystarczająco mogą odfiltrować jasne światło.

Żółte lub złote - Doskonale nadają się do mieszanych warunków atmosferycznych. Poprawiają widzenie szczegółów oraz zapobiegają pojawiania się tzw. "białych plam". Żółte szybki są też optymalnym wyborem podczas opadów śniegu. Do zalet tych szyb należy również zmniejszenie odblasków oraz zwiększenie wrażenia głębi.

Bursztynowe - Jedna z bardziej uniwersalnych szybek. Może być z powodzeniem stosowana w czasie pochmurnych lub częściowo pochmurnych dni. Dobrze spisuje się podczas mgły.

Czarne - Stosuje się je tylko podczas najbardziej słonecznych dni. Chociaż nie zmieniają kolorów postrzeganych przez oko to blokują znaczną część światła ultrafioletowego. Lustrzane wykończenie dodatkowo eliminuje odblaski. Nie wolno używać ich podczas nocnej jazdy i "płaskich" warunkach oświetleniowych.

Brązowe - Szyby w tym kolorze dobrze nadają się na słoneczne dni. Brązowy odcień szyb zwiększa kontrast i postrzeganie głębi, idealnie do jasnych warunków, kiedy słońce najmocniej operuje. Wiele szybek w tym kolorze posiada polaryzacje co zmniejsza odblask słońca od śniegu. Szyby te są ciemne i odfiltrowują znaczną część światła należy unikać noszenia ich w pochmurne dni.

Zapraszamy do drugiej części artykułu:

Jaką szybkę wybrać do gogli? Część 2 z 2