Kobieta na nartachOd kilku lat na stokach pojawiły się narty specjalnie zaprojektowane dla kobiet. Dla niewtajemniczonych jedyną cechą odróżniającą je od tradycyjnych modeli jest stylowy, kobiecy wygląd. Jest to oczywiście nieprawda, gdyż narty dla pań posiadają wiele ciekawych rozwiązań, które czynią je niezwykle praktycznymi dla przedstawicielek płci pięknej.

Wynalezienie techniki carvingowej i specjalnie dla niej wyprofilowanych nart wywołało konieczność przedefiniowania sposobu jazdy na nartach. Teraz kluczowym elementem stało się umiejętne „wejście na krawędź”, co z kolei uwarunkowane jest przyłożeniem odpowiedniej siły nacisku nóg w odpowiednim czasie. Okazało się przy tym, że osoby dysponujące mniejszą siłą fizyczną (czyli np. kobiety), mogą mieć problem z tym manewrem.

Dlatego też stworzono narty umożliwiające łatwiejsze wykonywanie skrętów przez kobiety. Ich tajemnica polega na tym, iż są dużo lżejsze i miększe od męskich. Czyni je to łatwiejszymi w manewrowaniu, natomiast automatycznie stają się dzięki temu mniej agresywne, dlatego też w miarę wzrostu umiejętności narciarki jej narty coraz bardziej parametrami powinny przypominać narty męskie.

Wygląd damskich desek jest specjalnie dostosowany do upodobań naszych pań. Firmy produkujące takie narty zatrudniają stylistów i projektantów mody, którzy dbają o to, ażeby produkowany sprzęt wpisywał się swym wyglądem w najnowsze trendy.