Snowboard zaliczany jest do ekstremalnych sportów zimowych przez co szanse na upadek wzrastają.
Większość kontuzji odnoszą osoby początkujące, pomimo tego, że wykonują mniej niebezpieczne manewry niż osoby doświadczone.

25 % urazów podczas pierwszych doświadczeń ze snowboardem

50 % urazów czasie pierwszego sezonu jazdy na snowboardzie

Aby uniknąć nie potrzebnych kontuzji, debiutanci na snowboardzie powinny zapatrzeć się w kilka narzędzi bezpieczeństwa. 

 

 

Oto krótka lista najbardziej potrzebnych:

 

 

1. Ochraniacze nadgarstków


Urazy związane z nadgarstkami są najczęstszym powodem kontuzji wśród snowboardzistów. Upadanie na tył oraz lądowanie na rękę jest powszechnym zjawiskiem u początkujących. Skutki takich wypadków to skręcenia i złamania nadgarstków. Ochraniacz na nadgarstki to najlepszy sposób aby uchronić się przed kontuzją. Pamiętajmy o ich zakładaniu szczególnie podczas pierwszych dni na desce. Należy pamiętać, że ochraniacz nie daje nam 100% pewności jest to środek ostrożności.

 

 

 

 

2. Ochraniacze kolan 


Duże grono urazów kolan na snowboardzie spowodowana jest przed "ciężki upadki" ( uderzenie w coś lub zderzenie). Ochraniacze powinny być noszone pomiędzy bielizną, a spodniami snowboardowymi. Mają one za zadanie chronić przed stłuczeniami.

 

 

 

 

 

3. Ochraniacz ud i kości ogonowej

Bardzo popularne wśród wszystkich snowboardzistów bez względu na poziom jazdy. Ich głównym zadanie jest ochrona ud i kości ogonowej przed stłuczeniem. Osoby, które zaczynają swoją przygodę ze snowboardem powinny zapatrzeć się w taki ochraniacz, ale również snowboardziści, którzy chcą nauczyć się nowych trików.