Dobór wiązań dla snowboardzisty ma decydujący wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Pamiętać należy, iż w przypadku deski odpowiednia konfiguracja położenia stóp ma znacznie większe znaczenie niż w przypadku nart. Toteż należy dobierać wiązania w sposób bardzo dokładny.

Szalenie istotnym elementem jest wybór materiału, z którego wykonane są wiązania. Ma to niebagatelny wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo jazdy. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani snowboardziści bardzo nadwyrężają swoje wiązania. Początkujący dzięki upadkom, zaawansowani w wyniku wykonywania skomplikowanych i niebezpiecznych ewolucji.

Dlatego też warto wydać parę złotych więcej na wiązania wykonane z solidniejszych materiałów. Jakie mogą być bowiem skutki ich awarii w trakcie jazdy, nie trzeba nikomu chyba tłumaczyć. Do wyboru mamy aluminium, tworzywo sztuczne, a także płyty karbonowe i tytanowe. Te dwa ostatnie rodzaje są szalenie drogie, toteż nie ma sensu inwestować w nie na samym początku swojej przygody z deską. Wśród snowboardzistów zdecydowanie prym wiodą wiązania wykonane z tworzywa sztucznego. Są co prawda nieco cięższe, ale przez solidniejsze i bardziej stabilne.

Ważny jest także sposób mocowania butów do wiązań. Początkującym poleca się szczególnie system step-in, czyli zapięcie polegające na wsunięciu buta w specjalny zatrzask. W przeciwieństwie do systemu strap-in nie wymaga to obrania pozycji siedzącej i skomplikowanych operacji przy dopinaniu pasków.

Warto również przyjrzeć się High-Backowi, czyli tylnej łyżce wiązania. Jej prawidłowa praca stanowi wszak istotę całego poruszania się na snowboardzie, umożliwiając szybkie wypchnięcie deski przed siebie i gwałtowny, snowboardowy skręt. Dobry High-Back powinien być wyłożony materiałem antypoślizgowym i tak dobrany, aby jego wysokość była o kilka centymetrów mniejsza od samego buta.

Wyżej wymienione elementy stanowią tylko część kryteriów, które uwzględnić należy przy doborze wiązań.