Pewnie jak większość początkujących narciarzy swoją przygodę z nartami zaczynałeś od jeżdżenia na wypożyczonym sprzęcie. To jest naturalne i jak najbardziej zrozumiałe. Jednak wcześniej czy później przyjdzie taki moment, gdy zechcesz mieć swoje własne narty, kijki i całą resztę. Minimalne fundusze, jakie musisz na to przeznaczyć to mniej więcej 2000 zł. Oczywiście możesz trafić n jakieś promocje i wtedy ceny będą niższe. Możesz się też zastanowić na zakupem używanego sprzętu narciarskiego. Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Sprzęt narciarski

Zacznijmy o Twoich funduszy

Najważniejszą kwestią przy wyborze nowego sprzętu narciarskiego jest to, ile chcesz na niego przeznaczyć pieniędzy. Ceny ekwipunku zależnie od klasy i marki, mogą się wahać od 2000 zł do 10 000 zł. Można też znaleźć droższe, ale przy pierwszym sprzęcie narciarskim nie wybiegajmy aż tak daleko. Chyba, że kupujesz narty nie po to, żeby na nich jeździć, tylko, żeby pochwalić się nimi na Krupówkach. Jeżeli tak, to nasze rady w niczym Ci nie pomogą, bo Ty bierzesz pod uwagę tylko jedno- jak najwyższą cenę. Gdy jednak zależy Ci na tym, żeby sprzęt, który kupisz był jak najbardziej profesjonalny i dopasowany do Ciebie, to zachęcamy do dalszego czytania.

Jaka powinna być długość nart?

Jeżeli masz to szczęście i trafisz na profesjonalnego sprzedawcę, który jednocześnie jest pasjonatem nart, to pewnie powie Ci, że gdy jesteś osobą początkującą, to powinieneś dobrać narty w taki sposób, żeby sięgały Ci najwyżej do brody. Instruktorzy narciarscy radzą również, żeby gdy dużo ważysz, wybrać narty, które są trochę wyższe i sięgają do nosa. Najlepiej naukę zacząć na bardzo krótkich nartach. Takich, których długość nie przekracza 1 metra. Im krótsze są narty, tym łatwiej się na nich skręca. Jeżeli dopiero się uczysz, to w sklepie sportowym szukaj miękkich nart, ponieważ bardzo dobrze się nimi steruje przy niewielkich prędkościach. Natomiast twarde narty o wiele lepiej sprawdzą się przy dużych prędkościach. Tutaj też liczy się Twoja waga. Im jesteś cięższy, tym dłuższe narty powinieneś kupić. A może jakiś przykład, żeby sobie to lepiej zobrazować? Prosimy bardzo. Załóżmy, że masz 170 cm i ważysz 60 kg. Wtedy najlepsze dla Ciebie będą narty o długości 155 cm. A jaki kształt nart wybrać? Przecież można się w tym pogubić. Wystarczy, że wejdziesz na stronę jakiegokolwiek sklepu internetowego i modeli nart jest mnóstwo. Bez żadnej przesady można powiedzieć, że nawet 10 rodzajów w jednym sklepie. A mówimy tutaj o samym kształcie. Jeżeli jesteś osobą początkującą, a tak przez cały czas zakładamy, to najlepsze dla Ciebie będą narty typu shorty i beeg foot i easy-carve, ponieważ pozwolą one uniknąć wielu błędów na stoku. Ich koszt to mniej więcej 1200 zł.

Jakie powinny być buty narciarskie?

W narciarstwie bardzo istotne są buty. Muszą być przede wszystkim wygodne, ponieważ na stoku spędza się wiele godzin w ciągu dnia. Buty narciarskie mogą być miękkie lub twarde. Buty miękkie będą dla Ciebie najlepsze, jeżeli jesteś osobą początkującą. Uwaga! Nie są one odpowiednie do szybkiej, pełnej zwrotów jazdy na nartach. Za to są wygodne. Tutaj jeszcze jedna bardzo ważna uwaga. W czasie jazdy na nartach pod wpływem wysokości lub wysiłku stopa może spuchnąć. Dlatego jeżeli po raz pierwszy wkładasz buta, to zapnij go na środkową klamrę i sprawdź, czy się w nim komfortowo czujesz. Średni koszt dobrej jakości butów narciarskich to 500 zł.

Jak dobrać sprzęt narciarski?

Jak wybrać wiązania do nart?

Większość producentów tworzy do nart swój własny typ wiązania. Można go dokupić do nart, ale lepiej kupić wszystko za jednym zamachem. Później Ci się przypomni o wiązaniu tuż przed wyjazdem i co zrobisz? I tutaj dochodzimy do bardzo ważnej kwestii. Przyjmuje się, że wiązania powinny zostać ustawione przez pracownika serwisu. Ok. Tylko, że często osoby, które pracują w tej branży, w szczególności w sklepach internetowych, nie mają nawet minimalnej wiedzy o sprzęcie narciarskim. Tutaj zaczyna się problem. Jeżeli przy zakupie nart, wiązań, kurtki, czy czegoś innego, co właśnie jest Ci potrzebne, jakieś pytania, wątpliwości, a sklep nie odpowiada, to o wiele lepiej jest wybrać się do jakiegoś niewielkiego sklepu stacjonarnego, w którym od lat pracuje ta sama osoba, która zna się na swojej pracy. Wtedy możesz na spokojnie obejrzeć narty, uzyskasz specjalistyczną poradę, jak wybrać kurtkę, czy kijki. Wybór sprzętu narciarskiego to w wielu przypadkach decyzja na lata, nie warto jej podejmować tylko na podstawie zdjęcia i opisu w internecie. Oczywiście nie oznacza to, że każdy sklep internetowy jest nieprofesjonalny. Jednak przed zakupem warto poczytać o nim opinie, sprawdzić, czy udzielają pomocy w wyborze sprzętu, na przykład czy mają czat na żywo lub czy odpisują na Twoje pytania.  Gdy po kilku dniach, nie dostaniesz żadnej odpowiedzi, to dobrze Ci radzimy- szukaj dalej. Klient nie ma obowiązku znać się na sprzęcie narciarskim, rozróżniać kształtów nart, membran, czy wiązań. Jednak w dobrym sklepie ze sprzętem narciarskim, powinien móc liczyć na pomoc specjalisty, który mu cierpliwie wszystko wyjaśni.