System Recco powstał w 1980 roku. Był odpowiedzą szwedzkich naukowców na tragiczną śmierć pod lawiną jednego z wynalazców Magnusa Granheda.

System Recco opiera się na dwóch ważnych elementach :

a) reflektor ( zintegrowany z odzieżą, butami, kaskiem lub innym ochraniaczem) narciarza lub snowboardzisty. Reflektor składa się z pary anten foliowych połączonych diodą. Przez co może odbijać sygnał nadawany przez detektor. Firma Recco zaleca użycie przynajmniej dwóch reflektorów po przeciwnych stronach ciała( np. jeden w bucie drugi w rękawie kurtki) . Producenci odzieży stosują się do tych zaleceń.

b) detektor używany przez górskie służby ratownicze.


Jak to działa w praktyce:

Powierzchnia lawiniska zostaje przeszukiwana w 20 metrowych korytarzach . Detektor może być obsługiwany przez ratowników poruszających się na nartach skuterach pieszo oraz helikopterem. Detektor zostaje skierowany w kierunku lawiniska. Ratownik nasłuchuje sygnałów odbijanych przez reflektor. Kieruje się w stronę najsilniejszego dźwięku w lini prostej. W momencie zaniknięcia sygnału ratownik znajduje się na ofiarą. Wtedy dokładnie się lokalizuje osobę za pomocą sond lawinowych i odkopuję. System ten świetnie sprawdza się w miejscach gdzie możemy liczyć na szybką pomoc służb ratunkowych.