Slalom gigantWiększość z nas uprawia narciarstwo rekreacyjnie. Często jednak obserwujemy zawodowców w telewizji, marząc o podobnych wyczynach. Okazuje się, że wzięcie udziału w zawodach, to niewielki problem i spora przyjemność.

W sezonie zimowym, także obecnym, na większości stoków organizowane są zawody na specjalnie przygotowanych do tego trasach. Przeważnie rozgrywane są one w kategorii „open”, co oznacza, iż mogą się do nich zgłosić także amatorzy, niezarejestrowani w żadnym klubie. Uczestnicy dzieleni są zazwyczaj na kategorie wiekowe oraz oczywiście według płci. Przeważnie trzeba także uiścić niewielkie wpisowe.

Zawody dla amatorów są organizowane przede wszystkim w slalomie gigancie. Jest to bowiem dyscyplina uniwersalna, łącząca w sobie elementy techniczne i szybkościowe. Dzieje się tak również dlatego, że narty używane przez większość osób obecnych na stoku najlepiej nadają się właśnie do giganta.

Polski Związek Narciarski rokrocznie organizuje Mistrzostwa Polski Amatorów. Można dzięki temu wziąć udział nie tylko w pojedynczych zawodach, ale również w cyklicznej imprezie, próbując swoich sił na różnych stokach.

Dla mniej odważnych, namiastką zawodów może być również zjazd po specjalnej trasie z pomiarem czasu. Takie instalacje istnieją już na wielu polskich stokach, a wciąż pojawiają się nowe.