Kiedy myślimy o sportach zimowych, a zwłaszcza o nartach, Chorwacja nie wydaje się oczywistym wyborem - prawdopodobnie nawet nie przyjdzie nam do głowy. Dzieje się tak dlatego, iż ośrodki narciarskie są tam stosunkowo młode i dopiero zaczynają się prężnie rozwijać.

Kraj nie może poszczycić się niczym w rodzaju Alp, jednak ma sporo do zaoferowania i warto zapoznać się bliżej z tym, co prezentuje. Koneserzy i długodystansowcy może i nie zdołają zaspokoić swoich narciarskich pragnień - trasy tutaj nie są skomplikowane ani długie- ale jest to perfekcyjna propozycja dla rodzin, osób uprawiających ten sport nieco mniej intensywnie czy dopiero rozpoczynających swoją przygodę z nartami. Z pewnością chorwaci biją konkurencję jeśli chodzi o ceny, bo całkowity koszt takiej narciarskiej wycieczki będzie nieporównywalnie mniejszy w stosunku do większości klasycznych europejskich centrów narciarskich. Wyjazd z dwójką maluchów w Alpy może budzić pewne wątpliwości, ale Chorwacja już nie - tutaj cała familia znajdzie coś dla siebie, niezależnie czy narty czy snowboard, wszystko w cenie nie nadwyrężającej aż tak bardzo portfela. Ponadto amatorzy turystyki zakosztować będą mogli pysznych domowych alkoholi i mocno przyprawionych posiłków, a to wszystko w towarzystwie przepięknych śródziemnomorskich zimowych widoków. Co zatem należy brać pod uwagę?

Kup sprzęt na miejscu w jednym ze sklepów InterSport!

Platak

Ośrodek w pewnym sensie unikalny - jest jednym z niewielu w Europie, z którego górnej stacji wyciągu krzesełkowego (1363m n.p.m.) można podziwiać morze. Jest on usytuowany około trzydziestu minut jazdy od Rijeki, toteż najlepiej jechać tam autostradą Rijeka-Zagrzeb. Ma on do zaoferowania 7 tras które mają łącznie około 10km, także kilometrową trasę dla skuterów śnieżnych a także trasę do biegów narciarskich oraz snowpark. Oczywiście sprzęt można bez problemu wypożyczyć, a po jeździe jest gdzie zjeść - w okolicy znajdują się przyzwoite restauracje. Stoki są tam sztucznie zaśnieżane i oświetlone.

Sljeme

Prawdopodobnie najbardziej znany, a na pewno najnowocześniejszy ośrodek usytuowany na północnych stokach góry Medvednica. Corocznie odbywa się tutaj Snježna kraljica, "Królowa śniegu", imreza będąca częścią FIS World Cup - narciarskiego Pucharu Świata. Czterokilometrowa trasa jest sztucznie zaśnieżana i podzielona na odcinki dla narciarzy jak i snowboardzistów. Dojazd jest świetny, gdyż sama góra leży 10km od Zagrzebia i na miejsce można się dostać nawet komunikacją miejską. Bliskość stolicy państwa jest tutaj dodatkowym atutem- można zaplanować dzień także w oparciu o zwiedzanie miasta, zakupy czy odpoczynek i urozmaicić wyjazd. Propozycja dobra jako element dłuższej wycieczki.

Bjelolasica

Ośrodek olimpijski Bjelolasica jest największym w Chorwacji, oferującym turystom łącznie siedem tras narciarskich - trzy główne trasy zjazdowe- Gomirkovica (1200 m, czerwona), Bjelolasica (1700 m, czerwona) i Vrelo (1540 m, czarna) oraz łagodny stok dziecięcy Livada 1 i trzy krótkie trasy (Vilinska draga, Hajdučica 1 i 2), a także nowoczesny park snowboardowy. Co więcej, nie sposób zapomnieć o głównej atrakcji tego miejsca, jakim są przejażdżki psim zaprzęgiem po Gorskim Kotarze. Miejsce idealne dla całej rodziny - znajduje się tu szkółka narciarska i wypożyczalnia sprzętu, co spełni potrzeby zarówno dzieci jak i dorosłych. Lokację od Zagrzebia dzieli około 140km, ale dojazd pociągiem lub samochodem czy autobusem nie sprawia trudności. Skipassy w ośrodku Bielolasica kosztują za 80 kun na cały dzień, 400 kun na cały tydzień, co wynosi w przeliczeniu na złotówki odpowiednio około 50 i 250 złotych, a to jest ceną naprawdę przystępną.

Čelimbaša - Mrkopalj

Znajduje się na wysokości 1074 m n.p.m., 15 km od miejscowości Delnice (Gorski Kotar) i składa się z trzech tras: dwóch czerwonych, odpowiednio 1350 metrów i 1000 metrów i jednej czarnej - 500 metrów.
Na miejscu znajduje się również cztero i pół kilometrowa ścieżka biathlonowa, a cena skipass na jeden dzień jest identyczna jak w Bjelolasicy, z możliwością ulgi dla dzieci.

Podsumowując - warto jechać na narty do cji, nie musi ona kojarzyć się nam wyłącznie z letnim odpoczynkiem. Możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy, a o ile nie jesteśmy naprawdę wymagającymi narciarzami - a szczególnie gdy jedziemy z rodziną - to całkowicie spełnimy się tam sportowo.