Pierwszy wyjazd na narty — jak się przygotować? Nie zapomnij o ubezpieczeniu narciarskim.

Wyjeżdżasz na narty? Robisz to po raz pierwszy i nie wiesz jak się przygotować? Podpowiemy Ci, co zabrać i dlaczego warto zadbać o ubezpieczenie narciarskie. Podpowiemy także, gdzie znaleźć najlepszy oferty ubezpieczeń tego typu. Koniecznie przeczytaj artykuł.

Co powinieneś zabrać na wyjazd narciarski

Wyjazd na narty to czas wspaniałej zabawy dla Ciebie, przyjaciół i rodziny. Nie tylko pozwala na relaks, ale także na pracę nad swoim ciałem i koordynacją. Dlatego łączy przyjemne z pożytecznym. Podobnie jak każda aktywność na świeżym powietrzu. Warto wziąć w nim udział, nawet jeśli nigdy jeszcze nie jeździłeś na nartach, choćby po to, aby spróbować czegoś nowego, co być może spodoba Ci się na tyle, że zechcesz robić to przynajmniej raz w roku w każdym sezonem zimowym. Jednak zanim wyjedziesz, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pomyśleć i takich, które koniecznie powinieneś zabrać ze sobą, aby Twoja podróż była przyjemna i bezpieczna. Poniższa lista zawiera elementy, które pomogą Ci w niezapomnianej wyprawie na narty.

Aby się ogrzać, spakuj:

  • ciepła, dobrze izolująca powietrze i wodę kurtka;
  • długa, najlepiej termoaktywna bielizna, dzięki której Twoje ciało będzie lepiej oddychać;
  • czapka i szalik lub komin, których ochroni twarz przed mroźnym wiatrem (jesteś na niego narażony przy każdym zjeździe);
  • ciepłe skarpetki i porządne buty (chociaż buty do nart możesz także wypożyczyć przy stokach);
  • para porządnych rękawiczek, które nie przemakają (każdy kontakt ze śniegiem i wilgotnym powietrze wiąże się ryzykiem mokrych, zmarzniętych dłoni).

Aby się nawodnić, spakuj termos z ciepłą herbatą. Pomoże Ci się także rozgrzać, gdy zziębnięty będziesz wyjeżdżał wyciągiem na szczyt stoku. Zadba także o przekąski, aby nie brakło Ci energii (np. batoniki muesli). Brak energii może oznaczać kłopoty. Pamiętaj, że na stoku nie jesteś sam, nie trudno o wypadek. Dlatego warto także zadbać o ubezpieczenie narciarskie czy też ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie narciarskie — dlaczego warto wykupić

Narciarstwo to świetny sport w sezonie zimowym, ale może być również kosztowny, jeśli nie masz ubezpieczenia narciarskiego. Podobnie jak inne rodzaje ubezpieczeń, możesz kupić ubezpieczenie narciarskie online. Dlaczego warto to zrobić? 

Ubezpieczenie narciarskie to ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o szczegółowe przypadki, mogące wydarzyć się w trakcie uprawiania tego sportu. Jeśli wybierasz się na narty za granicę, warto o nim pomyśleć i wybrać dostępne opcje, jak:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
  • ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW).

Takie ubezpieczenie pokryje Twoje koszty leczenia, jeśli doznasz kontuzji podczas jazdy na nartach. Pomoże opłacić rachunki za szpital i inne powiązane z wypadkiem koszty, w tym koszty transportu medycznego. Możesz się jednak zastanawiać, czy warto kupić takie ubezpieczenie, skoro wybierając się na narty, możesz korzystać ze służby zdrowia na podstawie karty EKUZ. Cóż, wyjaśnijmy.

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ)

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to bezpłatna karta, która umożliwia osobom z innych krajów UE dostęp do państwowej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w innym kraju UE, ale zakres refundowanych zabiegów i konsultacji lekarskich jest mocno ograniczony. Ponadto, ubezpieczenie narciarskie obejmuje często także wysokie koszty akcji ratunkowych i transport do lokalnej placówki medycznej, wykonywanych przez lokalne służby górskie.

Pokrycie kosztów leczenia i ubezpieczenie bagażu?

Ubezpieczenie narciarskie to nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia. Jeśli wykupisz ubezpieczenie narciarskie NNW (od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) i odniesiesz obrażenia lub zginiesz w wypadku, ubezpieczenie to pomoże zapewnić wsparcie finansowe członkom Twojej rodziny, ale to nie wszystko.

Możesz także wykupić ubezpieczenie sprzętu sportowego, wówczas pokryje ono koszty naprawy lub wymiany sprzętu, jeśli coś mu się stanie podczas jazdy na nartach. Wykupując ubezpieczenie, warto też objąć nim bagaż, który łatwo zagubić w czasie górskiej przygody.

Istnieje wiele serwisów specjalizujących się w porównywaniu polis na wyjazdy (wakacyjne, zimowe, itp). Jednym z takich serwisów jest https://wakacyjnapolisa.pl/ - zdecydowanie warto porównać ceny i wybrać najkorzystniejszą ofertę.