Mówią, że do biegania niezbędna jest wyłącznie motywacja w pakiecie z dobrymi butami i odpowiednio skompletowanym strojem. Oczywiście można byłoby się z tym zgodzić, ale warto pozwolić technologii odegrać jedną z głównych ról w procesie motywacji do działania. Gadżety przydatne biegaczom nie tylko umożliwią monitorowanie sukcesów, ale w dużej mierze wpłyną na ich efektywność.

Smartwatch

Smartwatcha nikomu nie trzeba przedstawiać. O ile dla wielu jest przydatnych gadżetem w życiu codziennym, w tym też biznesie, o tyle przybywa modeli skrojonych na miarę zarówno wytrawnych biegaczy, jak również dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą aktywnością. Pewnym standardem stają się modele wyposażone w takie funkcje jak: śledzenie aktywności, liczenie kroków czy też spalonych kalorii, sterowanie muzyką, co nikogo już dziwi. Producenci coraz częściej idą jednak o krok naprzód, rozbudowując możliwości, jakie daje wbudowany moduł GPS, który precyzyjne śledzi przebieg trasy i na bieżąco analizuje zróżnicowanie terenu. To doskonała alternatywa dla smartfona, jeśli chcemy zarejestrować trasę treningu.

Smart hat

Jeszcze do niedawna biegacze do monitorowania pracy serca podczas treningu wykorzystywali głównie inteligentne zegarki czy opaski. Ciekawą alternatywą okazują się czapki. Na rynku dostępne są modele, w których zainstalowano optyczny czujnik rytmu serca. Dzięki temu biegacz może sprawdzać na bieżąco swoje tętno, a ponadto liczbę zrobionych kroków czy liczbę spalonych kalorii. Atrakcyjna jest również uniwersalność tego gadżetu, bo pozwala ona czerpać korzyści nie tylko podczas uprawiania joggingu, ale także innych sportów wyczynowych, takich np. jak kolarstwo.

Smart socks

Inteligentne czapki to nie jedyna propozycja z serii akcesoriów zaliczających się do technologii ubieralnej. Do naszej dyspozycji pozostają także smart socks, czyli skarpetki skrojone na miarę każdego miłośnika joggingu. Jest to gadżet, który pozwala analizować trening w każdym, nawet najmniejszym calu. Smart socks pomagają nam poprawić naszą technikę i rozłożyć ją na czynniki pierwsze. Inteligentne skarpetki analizują bowiem ułożenie naszej stopy, kadencję, technikę lądowania czy rozłożenie masy ciała podczas ruchu. Do tego oferują podobne funkcjonalności jak smartwatche czy smart hats, czyli liczenie spalonych kalorii, kroków czy rejestrowanie prędkości biegu. Jest to możliwe dzięki czujnikom zainstalowanym w innowacyjnym materiale, a także połączonej z nim opasce. Wszystkie dane możemy śledzić za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej, która na podstawie zebranych informacji służy wskazówkami usprawniającymi nasz trening.

Kto wie, może dzięki motywacji i odpowiednim gadżetom będziemy w stanie rozpocząć przygodę z bieganiem wyczynowym? Jego popularność potwierdzają m.in. przedstawiciele takich firm jak legalny bukmacher, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zyskać nie tylko dobrą kondycję, ale i fanów.