Strumień wiadomości
Aplikacje

Grupy (0)
Brak jeszcze grup

Artykuły

 • Wiązania snowboardowe

  Wiązania snowboardowe – na co zwrócić uwagę?

  Snowboard cieszy się w Polsce olbrzymią popularnością. Każdy fan tego sportu, odpowiednio wcześniej powinien zatroszczyć się o dobre wiązania snowboardowe. Nadejście sezonu zimowego sprawia, że snowboardziści ruszają na świetnie przygotowane stoki, aby cieszyć się wspaniałą jazdą. W Polsce nie ma problemu z wyborem odpowiednich tras, na których snowboardziści mogą do woli uprawiać ten sport. Ważne jest właściwe nachylenie stoku, jego przygotowanie pod względem technicznym i duża ilość śniegu. Te czynniki wystarczą, aby w pełni czerpać radość z jazdy. Zdecydowanie można wybrać takie miejsca jak Kasprowy Wierch, Szczyrk, czy Czarną Górę, które posiadają doskonałą infrastrukturę, zapewniającą bezpieczną i satysfakcjonującą jazdę. Dla bardziej wymagających sportowców, którzy potrzebują więcej doznań i adrenaliny, dobrym wyborem będą zagraniczne ośrodki turystyczne. Takie rejony jak Alpy, z pewnością mają dużo więcej do zaoferowania pod tym względem. Niezależnie od miejsca, w którym ten sport jest uprawiany, zawsze należy mieć na uwadze, że wiązania snowboardowe, pełnią niezwykle istotną funkcję podczas jazdy. Każdy amator tego typu aktywności, przed ich zakupem, powinien dobrze przemyśleć tę kwestię.

  Wiązania snowboardowe – jaka jest ich budowa?

  Osoby doświadczone, z pewnością wiedzą, jak ważny jest odpowiedni wybór sprzętu do uprawienia tego zimowego sportu. Istotna jest nie tylko deska snowboardowa, ale także buty snowboardowe i wiązania snowboardowe. Wszystkie dostępne są na https://snowsport.pl/snowboard-k419.html. Równie istotną kwestią, o której nie należy zapominać, jest właściwa konserwacja sprzętu przed i po każdym sezonie, jak i jego odpowiednie przygotowanie do nadchodzącego. Pojawia się zatem pytanie, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, podczas wybierania takiego sprzętu jak wiązania boardowe? Odpowiedź na nie jest złożona, ponieważ produkt ten składa się z kilku, niezwykle istotnych elementów, z których każdy odgrywa ważną funkcję. Elementy te, to: podstawa, nazywana również płytą, piętka, łyżka, strap górny i dolny, pompki i pedał gazu. Jak widać budowa wiązań jest dość skomplikowana i każdy ich element, powinien być właściwie dopasowany. Zalecane jest, by wiązania snowboardowe były dobierane w sposób indywidualny do konkretnej deski. Miękkie wiązania, przystosowane są specjalnie do desek miękkich, a twarde do desek twardych. Ważnym aspektem podczas wyboru wiązań, jest również amortyzacja jaką mogą zapewnić. Dodatkowo kwestią, którą, przede wszystkim powinno się mieć na uwadze, jest rodzaj materiałów, użytych do produkcji poszczególnych elementów, które tworzą wiązania snowboardowe.

  Czym kierować się przy wyborze wiązań snowboardowych?

  W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na podstawę, jaką posiadają wiązania snowboardowe, czyli płytę, do której zamocowana jest łyżka oraz oba strapy. Podstawa, jak sama nazwa wskazuje, przykręcana jest bezpośrednio do deski snowboardowej, za pomocą kółka z otworami. Przy wyborze podstawy, ważny jest materiał, z którego została ona wykonana. Może to być aluminium, nadające sztywność albo tworzywo sztuczne, połączone z aluminium lub stalą. Bardzo dobre właściwości, posiadają podstawy, wykonane po części z kompozytu, a po części z aluminium. Chcąc zapewnić lepsze przyleganie wiązań do deski, warto zdecydować się na model, który na powierzchni ma dodatkową warstwę pianki lub gumy.

  Kolejnym, ważnym elementem, jest łyżka, która ma za zadanie utrzymywać właściwy kąt w stosunku do podstawy. Dzięki niej kąt nachylenia ulega zmianie. Jest ona niezwykle istotna w czasie jazdy na wprost i w czasie skręcania na tylnej krawędzi deski. Podczas dokonywania wyboru wiązań, należy zwrócić uwagę na jej kształt i wyprofilowanie, które różnią w zależności od przeznaczenia wiązań. Warto sprawdzić, czy regulacja łyżki, umożliwia utrzymanie właściwego kąta. Łyżka może być symetryczna bądź asymetryczna. Najczęściej wykonana jest ona z tworzywa sztucznego, ale zdarzają się również modele z carbonu.

  W konstrukcji jaką posiadają wiązania snowbordowe, wyróżnia się również strapy, a dokładniej strap górny i strap dolny. Strapy to po prostu paski, wyposażone w pompki, za pomocą których buty przypinane są do wiązań. Strapy górne, charakteryzują się różnymi kształtami i wymiarami. Najczęściej wykonane są one z tworzywa sztucznego, ale zdarzają się również takie materiały jak pianka i skóra. Z kolei strapy dolne, które zakładane są na palce lub czubek buta, mogą być zrobione z gumy, tworzywa bądź połączenia tworzywa z pianką lub innym materiałem, przypominającym skórę. Zdaniem specjalistów, strapy zakładane na czubek buta, są o wiele bardziej komfortowe podczas jazdy. Podczas wybierania wiązań, koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy regulacja pasków jest odpowiednia. Najlepszym rozwiązaniem jest regulacja dwustronna.

  Istotne parametry wiązań

  Wiązania snowboardowe, aby były dobrane właściwie do predyspozycji danej osoby, muszą mieć właściwie określone parametry. Tak samo jak w przypadku butów i deski snowboardowej, wiązania te posiadają określoną sztywność, czyli tzw. flex. Przyjęta została specjalna skala od 1 do 10, gdzie 1 oznacza bardzo miękki, a 10 bardzo twardy. Wybór sztywności wiązań, powinien zależeć od stopnia zaawansowania jazdy danej osoby oraz od tego, w jaki sposób sport ten jest uprawiany. Dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze snowboardem, zalecane jest, aby flex był na średnim poziomie. Z kolei wybór tego parametru dla osób doświadczonych, świetnie radzących sobie podczas jazdy, zależy od indywidualnych wymagań i sposobu jej wykonywania. Fani szybkości powinni zdecydować się na flex na poziomie od 7 do 10. Taka sztywność pozwala na bardzo dynamiczną jazdę i sprawdza się również podczas jazdy poza trasami, na świeżym puchu. Z kolei dla snowboardzistów, którzy cenią sobie swobodę ruchów i bardziej zależy im na zabawie z deską, odpowiednim wyborem będzie mniejszy flex, plasujący się na początku skali. Pozwala on również na łatwe wykonywanie trików snowboardowych.

  Inną istotną kwestią, podczas wyboru tak ważnego sprzętu, jak wiązania snowboardowe, jest kształt i twardość łyżki, opisywanej w poprzednim akapicie. Podobnie, jak w przypadku flexa, bardziej miękkie łyżki, pozwalają na swobodną jazdę. Są one wtedy w sposób delikatny zakrzywione do wewnątrz, a ponadto asymetryczne. Z kolei twarda łyżka, daje możliwość sprawniejszego przenoszenia ciężaru ciała, przez co cała jazda staje się dużo bardziej dynamiczna.

  Wiązania snowboardowe – ważny element podczas jazdy

  Każdy fan snowboardu wie, jak ważną rolę odgrywają wiązania snowboardowe podczas jazdy. Dzięki ich prawidłowemu dobraniu i ustawieniu, jazda będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale  również będzie sprawiać dużo większą frajdę. Warto pamiętać, że właściwie dobrane wiązania snowboardowe, zapewniają komfort jazdy i wykluczają możliwość powstawania niechcianych kontuzji.

   

   

  Czytaj dalej →
 • Co trzeba założyć przed wybraniem się na stok narciarski?

  Wybranie się na stok wymaga odpowiedniego przygotowania. Narciarze powinni wyposażyć się nie tylko w dobre narty, ale także w dodatkowy ekwipunek, który zapewni im komfortową i bezpieczną jazdę na ośnieżonych zboczach gór. Jeśli pragniesz wybrać się w góry na narty, ale nie wiesz co należy założyć przed wyjściem na stok, warto przeczytać ten krótki poradnik. Przygotowaliśmy listę niezbędnych akcesoriów, które będą przydatne podczas jazdy na nartach.

  Gogle narciarskie

  Choć kompletowanie sprzętu narciarskiego zaczyna się od rzeczy o kluczowym znaczeniu, takich jak narty i wiązania, to jednak należy zwrócić uwagę na pozostałe akcesoria. Gogle na narty nie są zazwyczaj na liście priorytetów, jednak ich rola w górskich warunkach na stoku jest nie do przecenienia. 
   
  Chronią nasze oczy przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Zapewniają przede wszystkim ochronę przed słońcem. Większa ilość światła to czynnik, który działa destrukcyjnie na wzrok, stąd też konieczność zastosowania filtrów. Dodatkowo gogle stanowią ochronę naszych oczu w czasie zjeżdżania z dużą prędkością, podczas której są one szczególnie narażone na działanie zimnego powietrza. Ochraniają także użytkownika przed śniegiem i drobinkami lodu czy nieoczekiwanymi przeszkodami terenowymi. Gogle zwiększają naszą widoczność, przez co możemy bezpiecznie zjeżdżać po szlaku. 
   
  Nie ciężko zauważyć, że w ofertach sprzętu narciarskiego możemy spotkać gogle w różnej kolorystyce szkieł. Nie jest to wymysł designerów, którzy chcieli ułatwić dopasowanie gogli do reszty narciarskiego ekwipunku. Barwy zastosowane na szkłach definiują zdolność gogli do ochrony przed światłem. Można wyróżniać szkła z kategoriami:

  • S0 (szkła białe) – przepuszczają od 80 do 100% światła. Przeznaczone do jazdy nocnej.
  • S1 (szkła bursztynowe i złote) – przepuszczają od 43 do 80% światła. Odpowiednie do jazdy w pochmurny dzień lub gdy zapada zmrok.
  • S2 (szkła żółte i pomarańczowe) – przepuszczalność światła na poziomie 18-43 %. Sprawdzają się podczas jazdy w warunkach lekkiego zachmurzenia.
  • S3 (szkła brązowe, czerwone, niebieskie i szare) – przepuszczają od 8 do 18% światła, na słoneczne dni.
  • S4 (szkła czarne) – najwyższy poziom ochrony. Stosowane w turystyce lodowcowej.

  Kurtka narciarska

  Podczas górskich wypadów na narty polecane są kurtki softshell, zwłaszcza jeśli chodzi o niezbyt zaawansowaną jazdę w sprzyjających warunkach. Tkanina typu softshell jest cienka — zazwyczaj jest to dwuwarstwowa konstrukcja, składająca się z polaru oraz zewnętrznej powłoki poliestrowej lub wykonanej z poliestru i elastanu. Zewnętrzna tkanina softshell jest materiałem oddychającym oraz wykazuje działanie wodoodporne. Producenci często stosują dodatkowe membrany, które chronią odzież przed przemoknięciem.
   
  Kurtka narciarska typu softshell  często wyposażona jest w dobrą izolację termiczną, choć z reguły nie nadaje się na bardzo niskie temperatury. W tym wypadku lepszym wyborem będą kurtki hardshell, które zapewniają więcej ciepła, ale bardziej ograniczają ruchy.
  Spodnie narciarskie
   
  Przy zakupie spodni narciarskich, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby nie przepuszczały wilgoci i śniegu. Dlatego tak istotną rolę pełni zastosowanie membrany. Jest ona wodoszczelną i oddychającą warstwą, która zostaje sprasowana z materiałem. Dodatkowo wykazuje działanie wodoszczelne i ma dużą przepuszczalność powietrza, dzięki czemu zapewnia komfortową jazdę. Możemy wybrać membranę mikroporowatą, która zapewnia bardzo dobrą wentylację i ochronę przed wilgocią w każdych warunkach pogodowych. Innym typem jest membrana hydrofilowa, która nie posiada porów, dzięki czemu jest w 100% wodoodporna. 
   
  Membrana to tylko jedna z warstw spodni narciarskich. Razem z  warstwą wierzchnią, czyli materiałem i/lub podszewką tworzy tkaninę zwaną laminatem. Od jej jakości zależy to, czy spodnie narciarskie będą wytrzymałe i ciepłe. Do lepszych gatunkowo, wartych uwagi materiałów i laminatów produkowanych przez firmy z branży tekstylnej, należą: nylon, lycra, polartec, toraydelfly, entrat.
   
  Warto również zwrócić uwagę na fakt, z czego wykonane są spodnie narciarskie, w szczególności na jakość szwów, zamków i klamer. Ważne jest, aby odzież posiadała odpowiednie mocowanie, rękaw przeciwśnieżny, rozporek z boku nogawki, wywietrzniki oraz regulację szerokości w pasie. 
  Kombinezon narciarski
  Dobrze wykonany kombinezon narciarski zapewnia wysoki komfort jazdy bez obaw o zimno czy przedostanie się wilgoci. Powinien być wykonany z termoizolacyjnego materiału, który jest odporny na przemoknięcie. Tkanina dodatkowo powinna być elastyczna, a krój dopasowany do sylwetki, lecz nie ograniczający ruchów. 
   
  Należy pamiętać o tym, by kombinezon miał odpowiednią długość – najlepiej gdy sięga do kostek, zabezpieczając nogę przed zimnem. Rozmiar kombinezonu powinien być odpowiednio dopasowany do wzrostu i sylwetki narciarza. Ważną kwestią jest to, aby kombinezon narciarski odznaczał się odpowiednimi parametrami dotyczącymi wodoszczelności i oddychalności (minimum to 5000 g / m2 / 24h). Dobrze, gdy kombinezon jest wyposażony w ściągacze przy kostkach i nadgarstkach, odpinany kaptur oraz kilka funkcjonalnych kieszeni z laminowanymi zamkami.

  Czytaj dalej →
Nie utworzono artykułów
Unable to load tooltip content.