Strumień wiadomości
Aplikacje

Grupy (0)
Brak jeszcze grup

Artykuły

 • Snowboard i jego wpływ na zdrowie

  Snowboard jak każdy sport zimowy i uprawiany na świeżym powietrzu pozwala nam zahartować organizm i wzmocnić tym samym system odpornościowy. Poza tym uprawiając snowboard, możemy spodziewać się jeszcze paru innych korzyści.

  1. Snowboard – korzyści dla ciała i dla ducha.
  2. Bezpieczeństwo, czyli deski snowboardowe i buty na snowboard.

   

  Sporty zimowe, takie jak snowboard, są doskonałym pretekstem do tego, aby wolne dni spędzać na powietrzu, a nie na przykład przed telewizorem. Za taką aktywną postawę nasz organizm na pewno nam się odwdzięczy. Dzięki snowboardowi poczujemy się dobrze nie tylko fizycznie, ale i psychicznie – w końcu powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” nie wzięło się znikąd. A biorąc pod uwagę okoliczności, w których sporty zimowe takie jak narty czy snowboard są uprawiane, nie należy się dziwić ich wszechstronnemu działaniu na kondycję człowieka.

  Snowboard – korzyści dla ciała i dla ducha

  Jazda na desce snowboardowej to praktycznie sport dla każdego. Naukę jazdy rozpoczynają już dzieci czteroletnie, a górna granica jest naprawdę trudna do określenia. Bardzo cenne jest to, że snowboard w każdym wieku wyrabia równowagę, a ona jest kluczowa jeśli chodzi o nasze zdolności motoryczne. Jazda na snowboardzie ma pozytywny wpływ na mięśnie łydek, a także na mięśnie dwugłowe ud. Szaleństwa na desce snowboardowej pozwalają wzmocnić również pozostałe mięśnie i w sposób skuteczny spalić kalorie. Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, to snowboard na pewno przyczyni się do zredukowania napięcia nerwowego. Dotlenienie organizmu i serca pozwalają poczuć przyjemne zmęczenie fizyczne oraz (dzięki endorfinom) radość i odprężenie. Duży wpływ na dobre samopoczucie podczas jazdy na snowboardzie na pewno mają piękne widoki, które zazwyczaj nas otaczają.

  Bezpieczeństwo, czyli deski snowboardowe i buty na snowboard

  Należy pamiętać o tym, że snowboard, aby był zdrowy, musi być przede wszystkim bezpieczny. A jednym z filarów bezpieczeństwa jest odpowiednio dobrany sprzęt. Dlatego z czasem najlepiej jest się zaopatrzyć we własny. Do podstawowego wyposażenia snowboardzisty, bez którego nie ma mowy o uprawianiu tego sporu, należą deski snowboardowe i buty snowboardowe. Przed ich kupnem warto zapoznać się z szeroką ofertą sprzętu snowboardowego. A to dlatego, że jest on zróżnicowany, na przykład jeśli chodzi o stopień zaawansowania snowboardzisty (deski). Odpowiednio dobrana deska i buty snowboardowe pozwolą nam zwiększyć kontrolę podczas zjazdów, a tym samym przyczynią się do naszego bezpieczeństwa.

  Czytaj dalej →
 • Ubezpieczenie dla narciarza - co musisz o nim wiedzieć?

  Jazda na nartach jest bardzo lubianą zimową aktywnością, lecz jest to sport, który wiąże się ze sporym ryzykiem doznania uszczerbku na zdrowiu. Z tego względu przed wyjazdem w góry, warto wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Dzięki temu można uniknąć kosztów związanych z ewentualnym transportem czy samym leczeniem, które poza granicami kraju mogą być naprawdę wysokie. Jak wybrać ubezpieczenie narciarskie?

  Podstawowe elementy polisy narciarskiej

  Trzy podstawowe aspekty, jakie powinno uwzględniać ubezpieczenie dla narciarzy, to zabezpieczenie na poczet następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia oraz OC. Pokrycie kosztów leczenia będzie bardzo ważne w przypadku zagranicznych wyjazdów na narty. Osoby, które są objęte krajowym ubezpieczeniem zdrowotnym mogą korzystać na terenie państw Unii Europejskiej z karty EKUZ, lecz to zapewnia jedynie podstawowe leczenie. Dodatkowa polisa będzie zatem bardzo istotna, zwłaszcza, że dzięki temu można liczyć na zwrot kosztów leczenia zarówno w państwowych, jak i prywatnych placówkach. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.polisanarciarska.pl/.

  Z kolei ubezpieczenie NNW będzie niezwykle przydatne w przypadku kontuzji, gdyż gwarantuje rekompensatę za uszczerbek na zdrowiu i po powrocie do kraju można liczyć na środki, dzięki którym można kontynuować leczenie czy rehabilitację. Przy polisie narciarskiej warto zwrócić też uwagę na taki element jak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Na stoku zdarzają się różne sytuacje i czasem przy wypadku można samemu nie ucierpieć, lecz doprowadzić do szkody u innej osoby. W przypadku poważniejszych uszczerbków na zdrowiu poszkodowani mogą się domagać odszkodowania, a takie roszczenia mogą opiewać na naprawdę wysokie sumy, nawet rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wykupując polisę narciarską dobrze jest zatem wybrać opcję z wysoką sumą OC, dzięki czemu takie ewentualne koszty pokryje ubezpieczyciel.

  Ratownictwo i transport oraz zabezpieczenie sprzętu

  Kluczowym aspektem w kontekście polisy narciarskiej powinno być również pokrycie kosztów akcji ratowniczych. W polskich górach można liczyć na darmową pomoc w tym zakresie, lecz w innych europejskich krajach to poszkodowani są obciążani opłatą za dotarcie służb medycznych do osoby, która ucierpiała na stoku. Może to być bardzo kosztowne, zwłaszcza jeśli konieczna będzie akcja z wykorzystaniem helikoptera.

  Warto uwzględnić też w polisie ewentualny transport medyczny do kraju. Osoby podróżujące ze swoim sprzętem powinny również zawrzeć w polisie ubezpieczenie takiego wyposażenia. Należy przy tym pamiętać, że narty są chronione polisą tylko, gdy sprzęt znajduje się pod opieką właściciela. Nie można liczyć zatem na rekompensatę, jeśli zostanie skradziony czy uszkodzony w momencie, w którym pozostawi się go bez opieki. Odszkodowanie będzie natomiast przyznane, jeśli narciarskie gadżety ucierpią w transporcie lub podczas wypadku na stoku. Tutaj dowiesz więcej o tym jakie ubezpieczenie na narty w Polsce wybrać (www.PolisaNarciarska.pl)

  Czytaj dalej →
 • Profesjonalny serwis nart - sprawdź, jakie czynności trzeba wykonać

  Szusowanie na stoku jest bez wątpienia bezpieczniejsze, ale też przyjemniejsze, kiedy narty są odpowiednio przygotowane do sezonu. Zanim więc poddasz się zimowemu szaleństwu, dokładnie sprawdź, w jakim stanie jest twój sprzęt narciarski. Z tego artykułu dowiesz się m.in., jakie czynności są niezbędne do wykonania, by utrzymać narty w dobrym stanie, a także jak ubrać się na stok, by zapewnić sobie ciepło i wygodę.

  Samodzielne przygotowanie nart – tak czy nie?

  W Internecie nie brakuje porad na temat przygotowania sprzętu narciarskiego we własnym zakresie. Nie jest to bardzo trudne, ale za to wymaga czasu, miejsca oraz odpowiedniego sprzętu. Imadła, pilniki, żelazko czy specjalne smary to koszt rzędu minimum kilkuset złotych. Osoba, która we własnym zakresie podejmuje się takich prac, musi wykazać się też wiedzą i umiejętnościami. Z tych m.in. powodów wygodniejszą opcją jest zlecenie przygotowania sprzętu profesjonalistom. Jakie prace są wykonywane w serwisie i jakie mają znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i komfortu jazdy?

  Prawidłowe ustawienie wiązań

  Każdy serwisant powinien zająć się sprawdzeniem ustawienia wiązań nart. Ma to priorytetowe znaczenie dla bezpieczeństwa w trakcie jazdy, ponieważ źle ustawione wiązania znacznie zwiększają ryzyko kontuzji.  Siła wypięcia nart powinna zostać dopasowana indywidualnie do za. Pomoc w optymalnym dopasowaniu stanowią specjalne tabele ze wskazaniami, jaka siła wypięcia będzie odpowiednia w zależności od wagi, umiejętności oraz ogólnej sprawności narciarza. To ważne, ponieważ zbyt niska skala wypięcia może doprowadzić w trakcie jazdy do zgubienia narty. Jeśli natomiast wskaźnik wypięcia będzie zbyt wysoki, narta nie wypnie się podczas upadku, co grozi poważną kontuzją. Nie należy brać w tych obliczeniach pod uwagę wewnętrznego rozmiaru buta, ale skorupy zewnętrznej, ponieważ ona jest istotna dla prawidłowości pomiaru.

  Tabela siły wypięcia wiązań narciarskich

  Ostrzenie nart

  W tej kwestii trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek. Częste ostrzenie krawędzi nart niszczy je i skraca ich żywotność. Pominięcie tej czynności z kolei może doprowadzić do zaokrąglenia krawędzi. Właśnie dlatego kwestię ostrzenia krawędzi swoich nart warto skonsultować z serwisantem, który prawidłowo oszacuje kondycję nart. W serwisach krawędzie są polerowane zarówno z boku, jak i od strony ślizgu. Dzięki ostrzeniu krawędzie nart pozostaną czyste i gładkie, co ułatwi manewrowanie nartami na stoku. Wszelkie nierówności na krawędziach pogorszą jakość jazdy. A im gorsze będą warunki na stoku, tym niedoskonałości będą bardziej odczuwalne.

  Kąt ostrzenia krawędzi nart

  Smarowanie nart krok po kroku

  Podstawowa zasada brzmi: narty należy smarować regularnie. Dobrej jakości, prawidłowo nałożony smar zapewni dobry ślizg na stoku. Parafina dodatkowo zapobiegnie wysuszeniu ślizgu. Dobrze przygotowane do jazdy narty to te, na które raz na kilka dni zostanie nałożony smar w postaci płynnej (na gorąco). Do nakładania smaru wykorzystuje się specjalne żelazko, dzięki któremu smar jest rozłożony równomiernie i wnika głęboko w strukturę ślizgu. Różne rodzaje smarów dostępnych w profesjonalnych serwisach pozwalają na ich odpowiednie dobranie do panujących w danym czasie warunków na stoku. Wczesną wiosną, kiedy śnieg jest mokry, nakłada się smar z dodatkiem fluoru, który ma właściwości odpychające wodę. Zimą komfort jazdy zapewni twardsza i dłużej utrzymująca się na ślizgach parafina. Częstość smarowania należy uzależnić od liczby zjazdów, warunków na stoku oraz techniki jazdy. Jeśli jest to jazda rekreacyjna, to wykonanie jednego ostrzenia krawędzi oraz smarowania nart zazwyczaj wystarcza na cały tygodniowy pobyt w górach.

  7 etapów smarowania nart na gorąco

  Jak przewozić narty?

  Deski najlepiej połączyć najpierw ski-rzepami, by nie przesuwały się względem siebie oraz zamknąć w bagażniku na dachu. Dzięki temu nie będą się obcierać czy obijać o inne przedmioty. W żadnym wypadku nie należy przewozić nart na dachu bez specjalnego zabezpieczenia. Brud i sól drogowa działają niestety niszcząco na sprzęt. Trzeba także pamiętać o tym, by sprawdzić przed pakowaniem, czy sprzęt jest suchy. Przewożenie mokrych nart w pokrowcu może doprowadzić do korozji krawędzi.

  Ciepła i wygodna odzież na stok

  Warunki na stoku często się zmieniają, dlatego trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Niezbędna jest specjalna odzież narciarska, która ochroni przed chłodem, wilgocią i podmuchami wiatru. Zawsze pierwszą warstwę powinna stanowić dobrze dopasowana do ciała bielizna termoaktywna. Zapewni ona odpowiednie ciepło i odprowadzi wilgoć na zewnątrz. Jako warstwa docieplająca sprawdzi się bluza lub polar. Na zewnątrz ochronę zapewni kurtka narciarska oraz spodnie narciarskie z wyższym stanem.  Kurtka narciarska dzięki specjalnej membranie skutecznie odprowadzi wilgoć oraz parę wodną i zapewni ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Zwieńczeniem stroju będą ciepłe rękawiczki, czapka, czy specjalne skarpety chroniące przed otarciami od butów narciarskich. Dla zachowania bezpieczeństwa niezbędny jest także kask narciarski oraz gogle narciarskie.

  Przykładowe stylizacje na narty można zobaczyć poniżej.

  Bezpieczeństwo i komfort na stoku

  Planujesz w najbliższym czasie wyjazd na narty? Jeszcze nie sprawdziłeś stanu swojego sprzętu? Koniecznie zajmij się nim teraz! Dzięki dobrze wykonanemu serwisowi narty zachowają właściwą przyczepność na stoku. A jeśli potrzebujesz uzupełnić garderobę o odzież narciarską lub szukasz stylowych dodatków do odzieży i akcesoriów do jazdy na narty, to zajrzyj na stronę: https://4f.com.pl/dyscypliny/narciarstwo/akcesoria/dyscyplina-narciarstwo.html

  Czytaj dalej →
 • Wszystko dla miłośników snowboardu

  Snowboard to sport, który już od wielu lat cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Zarówno dorośli, jak i młodzież chętnie sięgają po ten rodzaj sprzętu, stanowiącego ciekawą alternatywę względem tradycyjnych nart. Często zaczynają od wypożyczenia sprzętu, by zobaczyć, czy ten sport przypadnie im do gustu, a dopiero w następnej kolejności sami kupują swoje wyposażenie. Jeśli jesteś na tym ostatnim etapie, na pewno przyda ci się kilka informacji.

  Deska snowboardowa - na co zwrócić uwagę?

  Aby cieszyć się zjazdami, należy przede wszystkim skupić się na wyborze odpowiedniej deski snowboardowej. W końcu to ona sprawia, że można szusować po stoku, czując przyjemny dreszczyk adrenaliny. To także fajne uczucie, kiedy można pokazać się z designerskim modelem… ale nie jego wygląd powinien stać na pierwszym miejscu.

  Wybór musi być podyktowany przede wszystkim bezpieczeństwem i komfortem jazdy. Deska powinna być wykonana z dobrego gatunkowo materiału, takiego jak lekkie, ale silne i wytrzymałe drewno, z którego zbudowane są deski, oferowane przez sklep Burton. Dzięki temu, a także za sprawą równolegle ułożonych włókien w dwóch strefach, zapewnione jest odpowiednie trzymanie krawędzi. Deski gwarantują najlepszą jakość wykonania, a co za tym idzie - wytrzymałość podczas jazdy, nawet tej najbardziej agresywnej.

  Decydując się na kupno deski snowboardowej, warto również skupić się na tym, aby miała ona odpowiedni profil wykonania, dopasowany do preferowanego stylu jazdy. W sklepie Burton dostępne są różnorodne modele, oparte o takie profile jak Camber, Flat top czy autorski Flying V. W szczególności ten ostatni zasługuje sobie na uwagę, gdyż łączy wygięcia typu rocket z umiejscowionymi pod wiązaniami profilami typu camber, które delikatnie unoszą deskę. Takie unikatowe połączenie poprawia kontrolę krawędzi i dynamikę jazdy.

  Wiązania - bez nich nie ma jazdy

  Wiązania snowboardowe to kolejny element, który jest niezbędny dla uprawiania tego sportu. Powinny, podobnie jak sama deska, odznaczać się przede wszystkim wygodą użytkowania i bezpieczeństwem, opartym przede wszystkim na dobrym trzymaniu.

  Wiązania snowboardowe Burton to rozwiązanie zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych: https://snowboard.distrikt.pl/wiazania-snowboardowe-burton. Opierają się o mocowanie z pomocą dwóch śrub i szyny biegnącej w rdzeniu deski, czyli o system EST. Dzięki temu istnieje możliwość płynnej regulacji kątów i rozstawu, bez konieczności wcześniejszego usztywniania deski. Producent oferuje swoje wiązania w wersji twardej, średniej i miękkiej, co pozwala na ich optymalny dobór pod kątem preferowanego stylu jazdy. Dzięki temu każdy znajdzie takie, które będą najbardziej mu odpowiadały, zarówno pod względem jakości wykonania, nowoczesnych technologii, jak również funkcjonowania. Co więcej, odznaczają się one nowoczesnym designem, więc łącząc je z fantastycznymi deskami tego producenta, można uzyskać zestaw, który wzbudzi zazdrość na stoku.

  Czytaj dalej →
 • Wyjazd na narty do Włoch? Skuś się na Polish Days w Val di Sole

  Planujesz wyjazd na narty do Włoch? Odkryj wyjątkowe wyjazdy narciarskie i snowboardowe ze skipassem i nauką jazdy w cenie Winter Event. Postaw na zimowe szaleństwo w słonecznym Val di Sole i baw się do białego rana podczas Polish Days - największego festiwalu dla polskich turystów w Italii.

  Wyjazdy na narty do Włoch

  Winter Event to zgrany zespół amatorów sportów zimowych organizujący unikalne wyjazdy narciarskie do Włoch. Turnusy z zakwaterowaniem, wyżywieniem, przejazdem Polska-Włochy-Polska, ubezpieczeniem sportowym i skipassem w cenie są profilowane. Biuro podróży ABC Holidays, które zajmuje się ich sprzedażą, oferuje zarówno wyjazdy dostosowane do potrzeb i wymagań rodzin z dziećmi (Family), jak i ferie zimowe dla studentów (Student) oraz turnusy dla osób pragnących wyszaleć się nie tylko w ciągu dnia na stoku, ale i nocą, po zmroku (Festival). Niektóre wyjazdy zimowe proponowane przez Winter Event w sezonie zima 2019/2020 spełnią oczekiwania wszystkich wymienionych grup.

  Winter Event proponuje amatorom białego szaleństwa niezapomniane wyjazdy na narty i snowboard do Włoch. Organizator zaprasza do najbardziej znanych kurortów zimowych Italii, takich jak między innymi:

  Wliczone w cenę wszystkich wyjazdów od Winter Event SkiPassy uprawniają do korzystania z większości nowoczesnych wyciągów krzesełkowych i gondoli na obszarze rekomendowanych lokalizacji. W kurortach można znaleźć kilkaset długich i szerokich, dobrze przygotowanych tras narciarskich i snowboardowych o różnym stopniu trudności, a także bogate zaplecze gastronomiczne, handlowe i sportowe oraz pełną gamę usług rekreacyjno-rozrywkowych.

  Polish Days w Val di Sole

  Jedną z ciekawszych propozycji Winter Event na sezon zima 2019/2020 jest wyjazd narciarski do Włoch z programem Polish Days Val di Sole. Marcowy turnus festiwalowy pod koniec sezonu zimowego obfituje w słoneczne koncerty pod chmurką z udziałem największych gwiazd polskiej estrady oraz szalone imprezy klubowe do białego rana. W ramach wyjazdu na Polish Days w Val di Sole klienci ABC Holidays otrzymują opaski uprawniające do uczestnictwa we wszystkich organizowanych w tym okresie imprezach oraz zniżki na napoje bezalkoholowe i wyskokowe w tutejszych barach. Festiwal Polish Days w Val di Sole to wydarzenie, którego nie może przegapić żaden amator zimowego i nocnego szaleństwa!

  Wyjazdy Polish Days w Val di Sole z Winter Event można z czystym sumieniem polecić studentom, grupom znajomych, singlom i parom – z doświadczenia ABC Holidays wynika, że wyjazdy te świetnie integrują ludzi i stanowią początki przyjaźni na całe życie. Turnusy Polish Days są też odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Komfortowo wyposażone apartamenty przy samych stokach narciarskich, w jakich kwaterowani są ich uczestnicy, mieszczą się w rodzinnych obiektach noclegowych z bawialniami i wyposażeniem dedykowanym dzieciom i ich rodzicom. Wszyscy turyści wyjeżdżający z Winter Event (również w innych terminach) mogą brać udział w bezpłatnych lekcjach jazdy z instruktorami, które pozwolą im doskonalić techniki narciarskie lub snowboardowe – na takich wyjazdach narciarskich nie ma czasu na nudę!

  Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Winter Event – tanie wyjazdy na narty do Włoch ze skipassem i wybrania turnusu z atrakcjami Polish Days w Val di Sole!

  Czytaj dalej →
Nie utworzono artykułów
Unable to load tooltip content.